:: Menu ::
:: Sponsorzy ::
Park Linowy Kielce

:: Partnerzy ::
9a

DynamikE-Pamir
Go-SportSportPower

SpeedMed

:: Pogoda ::
Prognoza ICM UM
Prognoza ICM COAMPS


:: Przejścia-Kielecczyzna ::
Cele działu:
1. Gromadzenie informacji o przejściach w podkieleckich rejonach wspinaczkowych.
2. Aktualizacja internetowego przewodnika po świętokrzyskich ogródkach wspinaczkowych poprzez:
- wpisywanie propozycji wycen dla istniejących dróg - co pozwoli lepiej określić ich trudności
- zamieszczanie informacji o nowo powstałych (poprowadzonych) drogach, "odkopanych" ścianach czy też całych ogródkach (te informacje należy zamieści w polu KOMENTARZ w poniższym formularzu)

Zapraszam do wpisywania swoich dokonań.

:: Archiwum: 2005 :: 2006 :: 2007-2008 ::

:: Wszystkie Przejscia ::
Statystyki dla uztytkownika payek
TrudnoscDróg
Drogi III:0
Drogi III+:0
Drogi IV:0
Drogi IV+:0
Drogi V:0
Drogi V+:0
Drogi VI:0
Drogi VI+:0
Drogi VI.1:0
Drogi VI.1+:0
Drogi VI.2:1
Drogi VI.2+:4
Drogi VI.3:9
Drogi VI.3+:6
Drogi VI.4:6
Drogi VI.4+:0
Drogi VI.5:1
Drogi VI.5+:0
Suma:55

Rejon Droga, wycena, styl Data przejścia Autor przejścia

Obłazowa Bóg, Honor, Okocim 8+ PP 2019-08-08payek
Wszystkie drogi na Obłazowej mają charakter bulderowy, krótkie ale treściwe.

Birów Tarantula VI.3+ FLASH 2019-08-03payek
Przystanek w drodze powrotnej z Alp. Goryl sfleszował, ale w kruksie i tak musiałem zrobić po swojemu. Ładna droga Waldka Podhajnego, stare przewodniki podają VI.3+, podobnie P.G,, w nowym przewodniku widnieje jako VI.3. Ja bym chyba postawił coś pośrodku :)

Skały Czarnorzeckie/PrządkiLux Romae VI.3 OS 2018-08-10payek
Droga widniejąca w przewodniku Jacka Czyża z 1993r jako projekt. W środę spotkaliśmy na Strzelnicy Jacka Trzemżalskiego, wyrysował nam schemat nowo obitych dróg na Madeju i zachęcił do odwiedzenia. Rejon oficjalnie nie jest udostępniony, ale lokalsi maja ciche przyzwolenie... Prządki to prawdziwa perełka w skali całego kraju! Poprzedniego dnia zrobiłem tam jeszcze jedną VI.3-ke (2pr), mega klasyk rejonu z 1992r: Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Madej po 13 jest już w słońcu, więc przenieśliśmy się znów na Strzelnice, to był trzeci dzień wspinaczkowy z rzędu, skóry pozostało niewiele, ale trafiłem na mega fajną drogę i trzeba było zawalczyć do końca: Camel Trophy VI.2+ OS. Czarnorzeki to piękny rejon i kapitalne wspinanie!

Skały Czarnorzecki/StrzelnicaDrzewiec VI.3 PP 2018-08-08payek
Miały być Tatry, ale zapowiadane deszcze zmusiły nas do zmiany planów, Marcin Opozda namówił mnie na Skały Czarnorzeckie i to był bardzo dobry wybór. Mimo 30 stopni ciepła i lampy, dało się wspinać! Wcześniej znałem tam tylko Kamieniec, super było poznać pozostałe rejony tamtejszego piaskowca. Tego samego dnia zrobiłem jeszcze: Adi Przybywa VI.2+/3 (podobnie jak Drzewiec, Adi poddał się w 2pr), Karabinierzy VI.2/2+ FL, Balet FL.

Gandia, Bellus El muro de las lamentaciones 7b PP 2017-11-14payek
Bardzo ładna droga po dobrych krawądach, z jednym trudniejszym miejscem, ale generalnie trzeba wytrzymać ciąg i dobrze zapracować nogami. Piękny rejon!

Gandia, Bovedos La rubia laganosa 7b PP 2017-11-12payek
W ubiegłym roku po zrobieniu przepięknej drogi w tym rejonie (Bob natural mystic 7b), wstawiłem się w El muro i niestety zostawiłem porachunek, który należało wyrównać podczas tego wyjazdu. U nas była by to fajna propozycja, ale tam w otoczeniu długich i pięknych dróg, niezbyt dobrze się prezentuje, krótka z trudnym miejscem bulderowym po dość ostrych chwytach.

Gandia, Moixente Pulpo a la gallega 7a+ OS 2017-11-09payek
Druga 7a+ sajtem tego dnia, znacznie przyjemniejsza od poprzedniej. Na rozgrzewkę padło jeszcze jedno 6c - El renyonet - bardzo sympatyczna dróżka.

Gandia, Moixente Por el diedro 7a+ OS 2017-11-09payek
Czujne zacięcie z małymi i ostrymi chwytami, chyba łatwe w swojej wycenie.

Frankenjura FingerbeiBer 8+ FLASH 0000-00-00payek
Ciągowe wspinanie po dość dobrych dziurach jeśli wybierzemy odpowiednie :) Flesz zapewne jest tu znacznym ułatwieniem. Padło jeszcze kilka 8- i siódemek, a nawet jedna szóstka na własnej w dzień restowy:) Franken oferuje wspinanie trochę podobne do naszej Jury, ale zdecydowanie lepsze tarcie, więcej przewieszeń i lepsze chwyty, bardziej kierunkują ją to na "łest". Większość dróg ma charakter bulderowy i nie potrzeba tu mega wytrzymałości. Marcin był tam już 5 raz, doskonale orientuje się w tamtejszych lasach dzięki czemu zwiedziliśmy około 10 rejonów. Rozpoznaliśmy kapitalną miejscówkę w wygodnej wiacie, zainteresowanym mogę podać namiary.

Frankenjura Moralelastix 8+ OS 0000-00-00payek
Płytowy start prowadzący do technicznego zacięcia, niby moralna asekuracja, ale wpinki z dobrych miejsc i strasznie nie jest. Jak na VI.3+ to raczej lajtowe. Droga znajduje się w znanym dla polaków rejonie (Schlaraffenland) chociażby z kultowego filmu Szafy z Adamem Pustelnikiem w roli głównej na Shangrila

Dol. Kobylańska Zadnia Wronia Baszta IUpadek Bizancjum VI.3+ PP 2015-05-16payek
Bez ogranicznika, 2 pr. Podobnie jak tydzień temu dwie szybkie drogi po robocie. Druga to zdecydowanie ładniejsza linia biegnąca po prawej stronie - Fontanny Króla Salomona (VI.2, wisiały ekspresy więc flash), kapitalne "łestowe" wspinanko.

Dol. Kobylańska Lewy kant Kuli VI.3 OS 2015-05-09payek
Stary ładny klasyk, w nowym przewodniku VI.3/3+, nie sadzę jednak, żeby coś się znaczącego urwało i zostaje przy pierwotnej wycenie. To był krótki wspin po pracy z kursantami, tylko dwie drogi; na rozgrzewkę Klasyka Polskiego Rocka (VI.2, OS) i na zakończenie Lewy Kant Kuli, obie polecane przez Marcina Opozde i ja również wystawiam im gwiazdkę za urodę.

Podzamcze AdeptŚlady zębów na kaszance VI.3+ PP 2015-05-03payek
Poza jednym głębokim fakerem, same dobre chwyty, bardzo fajna linia - polecam. 2 próba.

Zastudnie Romantica VI.3 PP 2014-08-22payek
Bardzo ładna droga, przyjemne wspinanie po dobrych chwytach. Spadłem z sajta na ostatnim trudnym ruchu ryzykując strzał do „klamki”, która okazała się niczym. W drugiej próbie poszło bez problemu. Tego dnia zrobiłem jeszcze jedną sześć trojkę w drugiej próbie: Dead Fox, trochę zlekceważyłem start i spadłem na pierwszej wpince, szybki zjazd na dół i od nowa, tym razem już do topu, a trudności nie kończą się na dole... Zapewne nie tak przyjemna droga jak Romantica, choć również ciekawa.

Mirów Landrynkowa Miłość Vi.3+/4 RP 2014-07-27payek
Kilka lat temu wstawiałem się w tą drogę ale po pierwszej wpince okazało się, że hakodziury są zalane i odpuściłem. Tym razem dziury były zdecydowanie mniej mokre i pocisnolem do topu w pierwszej próbie. Osobiście wiem, że ta próba z przed około pięciu lat nic mi nie pomogła teraz, bo pierwsze 3 metry są łatwe i nic z tego nie pamiętałem, poprosiłem też na dole ludzi aby mi nie podpowiadali i tak naprawdę drogę tą zrobiłem bez znajomości. Natomiast w kajecie ze względów formalnych wstawiam RP. Uwaga, dalsza część komentarza może zepsuć OS. Bardzo fajne wspinanie, dół przeszedłem szybko i bez problemowo, natomiast bardzo zaskoczył mnie bald na górze, nie mogłem sięgnąć do dobrego chwytu i wyszedłem na małych krawądach z wywaleniem nóg w powietrze, utrzymałem to chyba tylko siłą woli i ostremu dopingowi z dolu:) Bardzo ładna droga - polecam! Tego dnia zrobiłem jeszcze sajtem Pierwszy Raz, ładne wiosłowanie, łatwe w swojej wycenie.

Visnove, Słowacja Lady 8 PP 2014-05-08payek
Druga próba, w pierwszej zaliczyłem ośmiometrowy lot , na szczęście wysoko i bezpiecznie. Długa i przyjemna droga, klasyk rejonu - polecam! Podobnie jak sąsiednią linię z prawej strony - Zabudnute Umenie 7+(flash). Obie drogi znajdują się w sektorze Stena, czyli około 25 metrowej ścianie w małym przewieszeniu. Wizytówką rejonu jest oczywiście Jaskyna, trochę mroczna, obwieszona stałymi ekspresami, konkretny prewis z siatką dróg i wariantów, generalnie mocna rzecz.

Kis - Gerecse, Węgry Portland, Dorset VIII+ OS 2014-05-04payek
Wspin głównie po krawądkach, ale znajdziemy też naciekowy kaloryferek i inne przygody:) Bardzo ładna, onsajtowa droga. Na wyjeździe padło jeszcze kilka szóstek (w tym jedna ładna rysa na własnej), siódemek i jeszcze jedna ósemka minus, wszystko OS lub Flesz. Wstawiłem się również do czegoś mocniejszego, ale trzeciego dnia wspinu przyszedł dwudniowy deszcz i przenieśliśmy się na Słowacje. Jest więc powód aby tam wrócić, zresztą nie jeden! Rejon generalnie mało znany, na Węgrzech to najważniejszy sportowy ogródek wspinaczkowy, wytyczyli tam kilkanaście trudnych dróg w stopniu 8a - 8c. Na szczęście są również bardziej przystępne linie, dla każdego coś dobrego. Marcinowi Opozdzie niecałe 3 dni wspinu wystarczyły na pokonanie dwóch 8a+. W związku z tym, że są to stare wyrobiska, charakter wspinania przypomina trochę Stokówkowy, z tym, że drogi są dłuższe (do 20m), przewiechy bardziej lite i więcej rys. Ciągle powstają nowe linie oczyszczane z mchów, widać również prace przy odgruzowywaniu dolnych partii skał. Zdecydowana większość dróg ma nowe obicie, na niektórych drogach wymuszona jest „pierwsza bezpieczna” ( w tym celu pod ścianą leży drewniana drabina i teleskop), poza tym jest bezpiecznie, aczkolwiek miejscami lotnie. W nowych stanowiskach wpinamy się do stałego karabinka zjazdowego. Rejon znajduje się na zboczach malowniczej góry Gerecse 636 m. W pobliżu szlaki turystyczne, kamp, rezerwat ptaków. W dzień restowy zwiedziliśmy oddalony o 60km Budapeszt. W drodze dojazdowej warto również zatrzymać się Esztergom, święte miasto Węgier z ogromną ą Bazyliką. Topo można ściągnąć tu: http://szikla.hu/hirkep/kallerscreen.pdf , mam również skan książkowego topo ze zdjęciami. Opis rejonu zamieścił kiedyś Miłosz Jodłowski w Magazynie Gorskim, również mam do wglądu. Miłosz pisze, że cyfra mocna, przypominająca słowacką, moim zdaniem wyceny są solidne, ale nie zawyżane. Szczerze polecam miejscówkę, zapewne nie jest to rejon typu OSP, czy jakieś inne Ferentillo, ale naprawdę warto tam zawitać na kilka dni, zapewne jeszcze się tam pojawię, tym bardziej, że z Kielc to tylko 500 km.

Kis - Gerecse Węgry Cara VIII OS 2014-05-04payek
Przyjemne wspinanie w delikatnie wywieszonej płycie, doskonałe tarcie, krawądy, techniczne ustawienia, miodzio!

Sokoliki Jastrzębia Turnia Lewa Udręka Fakira VI.1+ Trad OS 2014-04-27payek
Dawno nie robiłem tak bolesnej drogi, Maniek pisze, że to przez klinowanie dłoni w gruboziarnistym granicie, zdecydowanie lepiej jednak okrasił to Migasek – żwir, dodam, że gruboziarnisty! W sumie to nie takie trudne jak na VI.1+, ale naprawdę trzeba zacisnąć zęby z bólu i wykazać się duszą wojownika. Honorna droga! Asekuracja nie jest tak komfortowa jak na poniższej Pierwszej Rysie, ale dość przyzwoita i raczej bez większego stresu, tym bardziej, że znajdziemy tam również 3 stare haki. Tego dnia odfajkowałem jeszcze piękny sportowy klasyk rejonu - Mandala Życia (VI.2, flash).

Sokoliki Krzywa Turnia Pierwsza Rysa VI.2 RP 2014-04-26payek
W 2011r zrobiłem os-sem wersje z kamienia za VI.1, tym razem dodałem trudniejszy start z ziemi (pierwsza próba). Fajna droga z doskonałą asekuracją i przyjemna skałą.

Sokoliki Krzywa Turnia Ambroży VI.3 FLASH 2014-04-25payek
Przewodnikowa droga z gwiazdką, podobnie jak wszystkie robione tego dnia. Dość łatwa jak dla tej wyceny. Pierwszy dzień w Sokolikach, po długiej podróży i 4 godzinach snu, potraktowaliśmy z Migaskiem na sportowo. Zrobiłem jeszcze Brzytwę (VI.2+ OS) i na koniec Hokeja (VI.3, 2 pr), to zdecydowanie najładniejsza z tych wszystkich dróg.

Rzędkowice Leśna Turnia Leśne echa VI.4 RP 2013-07-14payek
Ciekawy filarek, bardzo sympatyczny trik z wysokim wstawieniem pięty (coś dla Czyżyka:). W topo widnieje jako VI.4+, jednak moim zdaniem nie ma więcej niż VI.4.

Słoneczne Skłay Panel Słoneczny VI.3 OS 2013-06-19payek
Ciekawa propozycja z trikowym miejscem, dla mnie relatywnie łatwa w tym stopniu.

Słoneczne Skłay Pojedynek z Wiatrem VI.4 PP 2013-06-19payek
Ładna droga, razi trochę ten ogranicznik, ale mimo wszystko fajna. Idealna na upalne dni!

Kamieniec Minimal Art. VI.3+ PP 2013-05-05payek
Zjawiskowa droga! Mikrokrawądki i ostre pesteczki w lekkim połogu, bardzo cieszy, ale nie chciał bym jej często powtarzać:) Na szczęście puściła dość szybko, półgodzinne szukanie optymalnych patentów i wygrywa wersja Hermana z… nie będę podpowiadam i psuł świetnej, choć bolesnej zabawy:)

Kamień Leski Łoś Superktoś VI.2+ OS 2013-05-04payek
Widzę, że w poniższym wpisie wskoczyła mi wycena lodowa:) Wojak, zmień proszę na VI.3+/4. Korzystaliśmy z opublikowanego topo w Górach 12 (211), śmiało można polegać na polecanych tamże drogach, to miedzy innymi kolejna z nich, podobnie zresztą jak wszystkie, które tu zamieszczam. Łoś, to takie wytrzymałościowo – łestowe krałlowanie w przewieszeniu. W tym dniu pada jeszcze Archiwum X, VI.2+/3 (2pr), po deszczu trochę mokry start i zapiaszczone. Wiele dróg w tym rejonie było jeszcze nie chodzonych w tym sezonie i trzeba było czyścić z piachu po zimie. Zaskakująco mało osób gościło w Kamieniu Leski podczas tej majówki, a rejon naprawdę warty polecenia, choć trzeba pamiętać, że fajne wspinanie zaczyna się od VI.2+, a dróg łatwiejszych jest niewiele. Drażni też ordynarne kucie na niektórych drogach. Tak czy siak, zapewne wrócę tam jeszcze nie raz.

Kamień LeskiProsta Teoria VI.3+/4 PP 2013-05-02payek
Pierwsza próba skończyła się na rozkminieniu trzech fajnych baldów, które wkomponowane są w tą bardzo przyjemnościową drogę. Krótki rest i druga próba była już bezbłędna. Kolejna piękna droga na głównej ściana! Tego samego dnia pada również w drugiej próbie następny super klasyk Kamienia Leskiego – Ziemia Obiecana VI.3.

Kamień Leski Bieszczadzkie Solo VI.2+ OS 2013-05-01payek
Piękna droga o górskim charakterze; dość długa i eksponowana, częściowo w przyjemnym zacięciu z rysą. Mega klasyk rejonu!

Sokoliki SukienniceHiperdirettissima VI+ Trad OS 2011-10-17payek
Bardzo ładna droga. Uwaga jednak na starcie w zacięciu z okapikiem, asekuracja niby dobra, ale przy wyjściu z okapiku warto dołożyć coś jeszcze (mi dobrze siadł czerwony C3), gdyż lot z tamtą kończy się na połogiej płycie, ponoć często zdarzają się tam połamania. Pozostałe drogi z Sokolików: Nord Rysa VI Trad (OS) Krzywa Turnia. Faktycznie, lepiej wybrać się na tą drogę bez kasku i podpowiem, że nie ma co szukać siłowych rozwiązań. Ładna i historyczna droga, pokonana już w 1923r. Prawy Nitsch VI+ Trad (Flash), Sokolik Duży. Piekny klasyk, zestaw standardowy można powiększyć o cama nr 4 i ewentualnie zdublować 3-ke Przez Nyżę VI Trad (flash), Sokolik Mały. Większość osób zdobywa Nyżę na foczkę:) Jedynka VI.2 (Flash), Sokolik Mały. Przeloty celowo co 5m aby zachować historyczna asekuracje, na szczęście w bardzo dobrych miejscach więc wspinamy się bez większego stresu. Bardzo przyjemna droga. Rysa Kowalewskiego VI+ Trad (Flash), Baba. Super kliny na dłonie Directe Americaine VI- OS Trad, na dwa wyciągi z Grzesiem. Krzywa Turnia. Taniec Tygryska VI.1+ (OS), Chatka. Polecam jesienne Sokoliki, super wspin i piękne krajobrazy! Do zestawu standardowego koniecznie puchówka, czapka, rękawice i coś rozgrzewającego na wieczór :)

Sokoliki SukienniceRysa Goebbelsa VI+/1 Trad OS 2011-10-16payek
Krótkie, ale fajne klinowanie dłoni. Kiedyś były tam ringi, na szczęście ktoś usunął i bardzo słusznie bo asekuracja jest dobra. Grześ szedł na drugiego, w poprzednim wpisie(Pierwsza Rysa) nie dodałem, że na drugiego szedł Wojak.

Sokoliki Krzywa Turnia Pierwsza Rysa VI.1 Trad OS 2011-10-14payek
Siłowy początek, ale szeroka rysa ukrywa kilka niespodzianek, które ułatwiają sprawę. Asekuracją bardzo dobra, przydatne średnie i większe friendy,

Sokoliki Sukiennice Krzyż VI.1+ Trad OS 2011-10-16payek
Bardzo ciekawa droga, rozwiązanie kruksa wywołuje dużą frajdę:) Asekuracja dobra, ale warto zabrać ze sobą mikrofriendy.

Podzamcze DziurawaZelig VI.2+ OS 2011-07-09payek
Krótkie ale harde.

Podzamcze Filar Cimy VI.2+ OS 2011-07-09payek
Piękna droga! Około 30m w sporej ekspozycji, techniczne skradanie na nogach z masywniejszą końcówką. Wycena dość lajtowa, ten plusik to chyba za całokształt i urodę drogi:)

Gora Birów Na Dziędziela VI.1 Trad OS 2011-06-12payek
Oj dawno nie chodzona była ta droga; rysa pozarastana, krucho, omszała, asekuracja średniawa, jedną z nielicznych zalet tej drogi jest jej imponująca długość.

Gora BirówPytajnik VI.1 Trad OS 2011-06-12payek
Ładna droga w przewieszonej rysie na kliny dłoni i pięści, asekuracja dobra, na dole jest jeden ring tuż przy rysie z sąsiedniej drogi, ale powyżej w trudnościach czysto na własnej. W topo pisze, że jest stan, ja doszedłem ściśle rysą na wierzchowinę i nic nie znalazłem, może chodzi o stan sąsiedniej drogi, z tym, że to znacznie na prawo i nie w linii drogi.

Rzędkowice Dupa Biskupa VI.5 PP 2011-05-23payek
Bardzo fajna droga, w zasadzie nie mam małych chwytów, choć nie oszczędza skóry palców i gniecie stawy, ale mimo to potrafi zauroczyć na maxa! Poświęciłem jej trzy wyjazdy weekendowe, raz nawet szybki wypad po pracy na 4godz :) Tym razem miałem dla niej tylko 2h po zakończeniu zajęć z kursantami, udało się tuż przed zmrokiem. Gorąco polecam tą piękną drogę dla miłośników rys i nie tylko! Tego samego dnia, za namową kolegi (nie znam nazwiska), który obił nowa drogę w Mirowie ( 5m na prawo od Ringów Kursowych), miałem okazje zrobić pierwsze przejście tej interesującej lini. Droga posiada dwie wersje, pierwsza około V-kowa do pierwszego stanowiska i kontynuacja na pik z bulderkiem za około VI.1 do drugiego stanu – ładna droga. To był naprawdę czysty OS, zero magnezji i wyślizgania.

Paklenica / SindromKineski Sindrom 7a OS 2011-05-02payek
Ładna 23 metrowa droga, różnorodność formacji nie pozwala się nudzić, a jakość skały jak to w Paklenicy – doskonała! Wszystkie drogi, które robiliśmy podczas tego wyjazdu były bardzo estetyczne! Pięknie wyerodowany, (wręcz artystycznie)lity wapień paklenicki rysuje banana na twarzy podczas wspinu:) no może czasami przeplatanego grymasem walki, bo wyceny niektórych „łatwych” dróg bywają mocne... To 7a miało jednak normalną wycenę, podejrzewam, że sytuacja jest analogiczna do OSPu, łatwiejsze drogi są o pół stopnia trudniejsze względem innych europejskich rejonów, ale powyżej 6c wszystko wraca do normy. Najładniejszą drogą tego wyjazdu jest oczywiście "Ljubljanski", który nie na darmo zyskał miano gwiazdkowego klasyku rejonu, a Anica Kuk jest jedną z najpiękniejszych ścian poza Alpami.

Misja pecNido 7b PP 2011-04-07payek
Brakło około 3cm do dobrej klamy i byłby flash, ale szybkie RP (3pr ) też dobre. Fajna droga pod dobrych chwytach w przewieszeniu.

Misja pecJohanova 7c/c+ PP 2011-04-05payek
Bardzo ładna droga, dość ciągowa z krawądkowym kruksem. Potrzebowałem na nią 10 prób, piękna walka! Trzeba było oswoić się na początku sezonu z długimi lotami:)

Kołoczek Strzał w Dziesiątkę VI.4 PP 2010-08-29payek
Fajna droga z technicznymi wstawieniami i odważnym wyjściem do 5 wpinki. 2 pr.

Cortina, Crepe de Oucera BassiStress da Sass 6c OS 2010-07-10payek
Niestety, moja jeszcze "uzbrojona" pięta narzuciła mi jednodniowy rest po każdym dniu wspinu, a po Cimi Ovest zbuntowała się trochę bardziej i ostatniego dnia postanowiliśmy odwiedzić jeden z kilku skałkowych rejonów Cortiny. Miejsce dość ciekawe, drogi do 30m w litej skale, głownie piony z kilkoma tylko miejscami delikatnie przewieszonymi. Asekuracja najczęściej ze spitów (parę skorodowanych!), jest też kilka żebrowanych ringów i skalne kolucha z pętlami. W okolicy znajduje się jeszcze kilka innych rejonów sportowych z drogami jedno lub wielowyciągowymi. Nabyłem okazyjnie od chłopaków z Łodzi topo tego rejonu "Atlas wspinaczkowy Europy", w razie czego chętnie pożyczę. Będąc w Dolomitach zdecydowanie bardziej jednak polecam górskie wspinanie.

Rzędkowice Zawierciański syfon VI.4 PP 2010-06-19payek
Super techniczna droga o bardzo ciekawej i ładnej formacji (rozległa rynna). Jak to z technicznymi drogami bywa, raczej nie trudna w swojej wycenie. Puściła bardzo szybko - 2pr.

Rzędkowice Prostowanie Henia VI.4 PP 2010-06-06payek
Przyjemna i estetyczna droga. Może nie trudne w swojej wycenie jak zna się dobre patenty, ja sobie trochę utrudniłem... Tego dnia padła jeszcze m.innymi; Krycha Ty Stary Rowerze VI.2+ (2pr), fajna droga, podczas osa radze dobrze wymacać kluczyk...

Zborów Mały R VI.3 OS 2010-04-27payek
Stary klasyk biegnący zanikającą rysą, która odradza się w okapniku - ładna droga! Wycena raczej lajtowa.

Misja PecRodeo 7a OS 2010-04-18payek
Jeszcze nigdy nie robiłem drogi po tak ogromnych naciekach! Bardzo imponująca formacja i te malownicze kolory... Piękna droga! Oczywiście bardzo popularna i często wiszą tam ekspresy, wiec wymuszony OS-PP. Pozostałe ciekawsze przejścia z Misji; Jumbo 7a/a+ PP(2 pr) ładna droga, trochę parametryczny kruks ale daje sporo możliwości alternatywnych. Mickena 6c+ OS, tu już trzeba mieć dobre butki i mocno się przyglądać:) Svejk 7a PP(2pr), połogie zacięcie - super techniczna droga. Misja Pec to nie tylko rejon dla mocarzy, aczkolwiek tacy mają tam najwięcej wspinania, początkujący znajdą tylko kilka łatwych dróg. Sporo wspinania jest natomiast dla średnio zaawansowanych. Wyceny łatwych dróg w moim odczuciu są często mocniejsze niż w wielu innych rejonach, ale od 6c wszystko wraca do normy. Uroda i klasa tamtejszych dróg wspinaczkowych jest ogromnie magnetyzująca! Dla mnie był to wyjazd "rehabilitacyjny" i cieszę się, że padło na Osp, baaardzo chętnie będę tam wracał.

Crni Kal - SłoweniaSkrablova poc 6c FLASH 2010-04-14payek
Piękna, długa 27-metrowa droga biegnąca rysami w delikatnym przewieszeniu, górskie wspinanie w skałkach – polecam! Niby flash, ale trudności robione bez znajomości... Z ciekawszych przejść w Crni Kalu odnotowuje jeszcze; Cez streho 6c+ flash – krótki wariant przez okapi do piątkowej drogi, D.O.A. 6c flash – bulderowy start a potem łatwo do topu. Generalnie polecam ten rejon na rozwspinanie i dla osób początkujących. Sporo interesującego, łatwego wspinania, ale pamiętajcie, że tuż obok są dwa rejony światowej klasy!

Zillertal Bossi woman 7a+ OS 2009-06-12payek
Tego dnia udało mi się zrobić 10 dróg w tym trzy 7a i dwie 7a+, w dwóch rejonach (Maruschkas Gartl i Bergstation sektor by the way), wszystkie OS-em. Na szczególna uwagę zasługują drogi:Bossi woman7a+, 35m wspinania w pionowych granitowych formacjach, Google earth 6c+ droga sąsiednia o równie imponującej wysokości i podobnych formacjach, Chief Gontier 7a+, popularny klasyk tego rejonu, Muerte 7a, szkoda, ze tak rzadko chodzone i nie wyczyszczone bo naprawdę ładna droga, Slop Hop 7a, w topo widnieje jako 7b ale najwyraźniej ma ogranicznik (odstrzelona płetwa na wysokości 3 wpinki, w topo nie zaznaczony) bo jeśli bez ogr. to stwierdziliśmy z Hermanem, ze będzie 7a, no i kapitalny klasyk w tym sektorze Another way to paradise 6a+, biegnący diagonalnymi odpęknieciami – miodzio! Poprzedniego dnia byliśmy na popołudniowym rozwspinaniu w równie ciekawym sektorze – Snooker gdzie padło kilka ładnych dróg do 6c+. Sobota to piękna, kondycyjna przygoda na prawie 3,5 tysiączniku - Grossel Moseler. Ostatni dzień naszego pobytu w alpejskiej dolinie Zillertal, to 2,5h niedzielnego wspinu w pobliskim sektorze Wig, 3 drogi z czego najbardziej polecam klasyk Maracuja 6c+/7a. Był to nasz pierwszy wyjazd w to miejsce, ale z pewnością nie ostatni! Kapitalny rejon, granitowe ściany oferują przyjemny krawądkowy wspin, często wiodącymi formacjami o doskonałym tarciu. Wyceny raczej lajtowe, ale drogi w zdecydowanej większości piękne. Mamy tam w jednym miejscu; jednowyciagowe wspinanie sportowe, wielowyciagowe drogi sportowe i tradycyjne, buldery, a wszystko to z widokiem na pobliskie śnieżne szczyty do 3.5 tys. m n.p.m. Bardzo ważne info - komfortowy biwak za darmo, a do klubowej biblioteczki Goryl zakupił skałoplan rejonu.

PazurekŚwięto lasu VI.3+ PP 2009-06-07payek
Bardzo fajna droga, po wygodnych chwytach i jednym miejscem do rozkminienia... Szybkie RP ale niestety nie ma to VI.4 jak podaje topo. Tak czy siak fajna droga! Padły jeszcze; Flash Buziaczek 6.1+ (krótkie i wykute - nie polecam ), OS Wszechświat VI.1+ nie wykute ale też lipa – droga jednego miejsca, Zachwyt VI.1+ raczej lajtowe ale kapitalna droga – świetna na OS-a, Droga przez Polskę VI.2 – fajne. Generalnie Pazurek godny polecenia; ładnie, przyjemny wspin i nie ma tloku.

GrochowiecBallada Wolnej Drogi VI.3+ PP 2009-05-10payek
Droga widnieje w topo pod wycena VI.3+/4, padła dość szybko - 5 pr w przeciągu dwóch godzin. Linia niezbyt okazała, aczkolwiek kluczowa sekwencja ma ciekawe ruchy.

Hradok Gazdowa 7 OS 2009-05-01payek
Pierwsza moja droga w Hradoku, niby obita ale lepiej zabrać ze sobą małe friendy, chyba, ze lubimy przeloty co 7m.

Ferentillo - Le MummieGlasnost 7b+ PP 2009-03-27payek
Bardzo ładna droga! Niby palczasta ale ma sporo stopienków i jak nie pogubi sie kroków to wszystko gra jak w szwajcarskim zegarku , cos w stylu naszej Prohibicji tylko może troszkę trudniejsza. Mialem na niej pięć mocnych prób z powietrznymi lotami:) Przywiozlem do Polski jeszcze kilka OS-ów na 6c, 7a - Bucharin (2pr w deszczu), wiele łatwych i czesto bardzo ładnych dróg. Polecam Ferentillo dla wszystkich, sporo łatwych jak i bardziej wymagających dróg o różnorodnym charakterze - dla każdego cos dobrego!

KamieniecMały Gladiator VI.4 PP 2009-04-13payek
Bardzo ładna bulderowa linia– klasyk. Udało się wykosić jeszcze: Prostowanie prawej płyty VI.2+ (OS), Strachy na lachy VI.3 (flash) i kilka łatwiejszych dróg. To maja druga wspinaczkowa wizyta w tym rejonie i ciągle jestem pod wrażeniem formacji skalnych. Polecam!

Grochowiec Taniec ze Słoniem VI.3 RP 2009-04-10payek
Jedna z najładniejszych 6.3 jakie robiłem na jurze! Pozostałe łupy z Grochowca: Prześliczna Wiolonczelistka VI.2+ (OS), Wiking VI.2(flash), Banjo VI.2+ (2pr), Cyberiada VI.2+ (2pr). Płyty na Słoniu sa rewelacyjne!

RoznówDroga nr 33 VI.3 RP 2009-04-04payek
Droga nr 33 na Zjazdowej Turni. Fajne stąpanie po niczym:)(2 pr). Padło jeszcze kilka dróg OS-em: ładna 6.2 na Ścianie Czołowej, super klasyk – Hokej i kilka łatwiejszych. Generalnie Rożnów oferuje ciekawe formacje skalne, kapitalne tarcie i wiele pięknych dróg (pomijając te wulgarnie spreparowane) w bardzo ładnym otoczeniu.

(C) 2004 - 2020. Herman & Zioło, Ksawię