:: Menu ::
:: Sponsorzy ::
:: Partnerzy ::RS Active


9a

Dynamik


:: Pogoda ::
Prognoza ICM UM
Prognoza ICM COAMPS


:: Świętokrzyski Klub Alpinistyczny ::
Działalność


Świętokrzyski Klub Alpinistyczny powstały w 2004 roku.

Jesteśmy pierwszą w Kielcach i województwie świętokrzyskim organizacja społeczną, której celem jest propagowanie taternictwa, alpinizmu, wspinaczki sportowej i pokrewnych im sportów górskich. Organizacja nasza stara się zapewnić rozwój kieleckiemu środowisku wspinaczkowemu, które liczy już dziś ponad sto osób. Nasze cele statutowe obejmują również szerszy interes społeczny, jakim jest: ochrona środowiska, współdziałanie z innymi organizacjami pozarządowymi szczególnie w zakresie pomocy młodzieży niepełnosprawnej oraz zagrożonej patologiami społecznymi, promocja regionu i współpraca z lokalnymi władzami w tym zakresie.

Możemy pochwalić się pewnymi osiągnięciami w tych dziedzinach. Należą do nich międz innymi:
 1. Utrzymywanie portalu internetowego, na którym wspinacze kieleccy i ci spoza województwa mogą m.in. zasięgnąć informacji dotyczących ważnych wydarzeń i możliwości uprawiania sportów górskich w regionie ( www.ska.org.pl ).

 2. Wyposażenie w stałe punkty asekuracyjne kilkudziesięciu dróg wspinaczkowych o sportowym charakterze, w kieleckich rejonach skałkowych.

 3. Zorganizowanie ogólnokrajowych zawodów we wspinaczce zimowej. Mamy za sobą wiele edycji takich imprez, które przyciągnęły media (prasę, radio i lokalną telewizje), oraz zawodników z różnych stron Polski.

 4. Wybudowanie ścianki wspinaczkowej (bulderowni) na Bazie Zbożowej.

 5. Organizowanie klubowych kursów wspinaczki skalnej, prowadzonych przez Instruktora Polskiego Związku Alpinizmu.

 6. Zorganizowanie sprzątania śmieci na Górze Zelejowej. Do udziału w akcji zaprosiliśmy młodzież z Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych "San Damiano", prowadzonego przez Klasztor Franciszkanów w Chęcinach. Po sprzątaniu przygotowaliśmy wspólne ognisko i zabawy linowe.

 7. Publiczny pokaz technik ratownictwa górskiego zorganizowany z okazji Dni Piekoszowa.

 8. Organizacja zabaw linowych dla dzieci z okazji Dni Kielc.

 9. Współpraca z Fundacją Mam Marzenie. Przygotowanie dwóch imprez i wspólne kwesty pieniężne na rzecz chorych dzieciaków.

 10. Współpraca z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, dwukrotnie urządziliśmy tam zabawy liniowe dla dzieci, oraz współorganizowaliśmy wernisaż "Dzieci Himalajów", wystawa fotografii Krzysztofa Wielickiego, który osobiście ją zainaugurował.

 11. Członkowie SKA, podczas dwóch ostatnich Harcerskich Festiwali Kultury Młodzieży Szkolnej "Kielce" zaprezentowali pokaz technik alpinistycznych.

 12. Od 2007 roku Świętokrzyski Klub Alpinistyczny jest organizacją zrzeszoną w Polskim Związku Alpinizmu.
Terenem naszej działalności skałkowej i górskiej, najczęściej są takie rejony jak: Skałki Podkieleckie, Jura Krakowsko-Częstochowska i Tatry. W ostatnich latach coraz częściej organizujemy wspólne wyprawy w atrakcyjne rejony europejskie, zarówno alpejskie o charakterze wysokogórskim, jaki i w ciepłe skały Europy Południowej (Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Francja, Krym i Grecja).

Naszą działalność opisano również w prasie:

» Weekend ekstremalny - Słowo

» Konstanty Miodowicz objął honorowy patronat nad grami DryToolowymi organizowanymi przez Świętokrzyski Klub Alpinistyczny - Platforma Obywatelska

» Alpinista: mróz w sam raz na wspinaczkę - Nauka w Polsce

» Wspinanie po Kaziową Igłę - Wici.Info

» Gry DryToolowe O KAZIOWˇ IGŁĘ (4-5 lutego, Stokówka) - www.GORYonline.com

» Powspinać się w zimie - Słowo

» O Kaziową Igłę po raz trzeci - Onet.pl

» Gmina Piekoszów

Działalność klubu 2008-2010


 1. Pozyskanie lokalu i wybudowa klubowowej sztucznej ściany.

 2. Rajd narciarski Pasmem Łysogórskim (druga tura).

 3. Ubezpieczenie nowego rejonu wspinaczkowego "Bałtów" w stale punkty asekuracyjne, dzięki czemu powstało 6 nowych dróg w pełni ubezpieczonych + 2 stanowiska wędkowe. Relacja z otwarcia i zdjęcia w klubowej galerii.

 4. Wystawa fotografii Górskie podczas Festiwal Filmów Ekstremalnych 360 stopni - Kino Moskwa.

 5. Udział Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego w imprezie Międzynarodowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Relacja.

 6. Organizacja "Rajdu Wspinaczkowego" dla młodzieży gimnazjalnej z Bilczy.

 7. Dzień Dziecka. Już po raz trzeci ŚKA zorganizowało zabawy z dla dzieci z okazjo MDD. Po raz drugi imprezę tą przygotowaliśmy wraz z Galeria Echo. Relacja.

 8. Zorganizowanie dwóch klubowych Kursów Wspinaczki Skalnej.

 9. Ubezpieczenie kilkunastu nowych dróg wspinaczkowych w stale punkty asekuracyjne.

 10. Wystawa fotografii górskiej i wspinaczkowej w Muzeum Historii Kielc.

 11. Nawiązanie współpracy z NS w zakresie legalizacji wspinania w kieleckich rezerwatach przyrody.

 12. Rozszerzenie klubowej kadry instruktorskiej o dwóch Instruktorów Wspinaczki Sportowej (Jakub Lakwa, Paweł Kowalski) i jednego Instruktora Rekreacji Ruchowej - Wspinaczka Skałkowa (Piotr Czyż).

 13. Utworzenie Wspinaczkowej Sekcji Sportowej ŚKA. Galeria.

 14. Organizacja pierwszej edycji "Zawodów Bulderowych o Drewnianą Klamę". Dzięki pozyskaniu kilku sponsorów, impreza miała nie tylko sympatyczną oprawę, ale i cenne nagrody. Podsumowanie, relacja Krisa, galeria.

 15. Udział w wyprawie wspinaczkowej do Doliny Cochamo w Chilach i uczestnictwo w wytyczaniu nowej drogi "Mój mały jest lepszy" VI, 120m na bezimiennej turni w grupie Torrecillas. Relacja.

 16. Cykl czterech prelekcji/slajdowisk o tematyce wspinaczkowej, zorganizowanych przez ŚKA we współpracy z Studenckim Kołem Naukowym Turystyki "Bez Nazwy". Miejsce spotkań - Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy.

 17. Współpraca ŚKA z MCW Struktura i Bazą Zbożową w zakresie organizacji warsztatów wspinaczkowych dla dzieci i młodzieży.

 18. WOŚP dla powodzian" W tej akcji ŚKA działał z MCW Struktura. Relacja.

 19. Sprzątanie Kadzielni w ramach obchodów Dnia Ziemi. Relacja.

 20. Uzyskanie pozwolenia dla Członków Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego na działalność wspinaczkową i eksplorację jaskiń w kieleckich rezerwatach: Kadzielnia, Wietrzenia, Zelejowa. Trwają starania o udostępnienie Ciosowej.

 21. Współpraca z Geoparkiem Kielce w zakresie udostępnienia i ubezpieczenia w stale punkty asekuracyjne "WiedĽmina" (drogi letnie) i skałek za amfiteatrem (drogi zimowe). Podjęliśmy też rozmowy z Geoparkiem w sprawie organizacji "Gier Drajtulowych" na terenie Kadzielni (pomysł dobrze rokuje).

 22. Uzyskanie pozwolenia od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach na wymianę i uzupełnienie asekuracji w Rezerwat przyrody Kadzielnia. Tą inicjatywę podjęliśmy wraz z Speleoklubem Świętokrzyskim

 23. Prelekcja o tematyce wspinaczkowej dla młodzieży w VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

 24. Nawiązanie współpracy z Antykwariatem Filar, dzięki czemu Klub pozyskał do klubowej biblioteki archiwalne numerów Taternika i kilka innych ciekawych pozycji literackich o tematyce górskiej.

 25. Rozbudowa klubowej Bulderowni o dwie ścianki i dach, około 20m2.  Sprawozdanie Zarządu Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego za okres kadencji 2008/2009 - 2010
Zapraszamy
Adres:
Świętokrzyski Klub Alpinistyczny
ul. Nowaka - Jeziorańskiego 109/28
25- 432 Kielce

(C) 2004 - 2024. Herman & Zioło, Ksawię