:: Menu ::
:: Sponsorzy ::
:: Partnerzy ::RS Active


9a

Dynamik


:: Pogoda ::
Prognoza ICM UM
Prognoza ICM COAMPS


:: Przejścia - Świat ::
Przejścia w rejonie Tatry, Kościelec
ourO80Ros
Rejon Droga, wycena, styl Data przejścia Autor przejścia

Tatry, KościelecSprężyna VI+ OS 2019-09-01Pyza, Goryl, Ewa Sz
Płyta pod okapem była częściowo mokra, szczęśliwie nie na tyle by to przeszkodziło w dojściu do trudności. Zadziwiająca ilość haków na tym wyciągu, co czyni praktycznie sportową asekurację. Historię ze zjazdem chyba już każdy zna, napiszę tylko ku przestrodze: Zwracajcie uwagę, aby podczas zjazdu w lufie nie obracało Was!

Tatry, KościelecPrawy Dziędzielewicz VI OS 2019-09-05Igor i LeSzek Szymański
Nie będę powtarzał znanego wszystkim Taternikom cytatu Andrzeja Wilczkowskiego z „Miejsce przy Stole”, ale my z Igorem jesteśmy już na tym Czwartym Etapie! Pierwszy ( V), trzeci ( VI), czwarty ( V) i piaty ( VI-) wyciąg powadze ja, drugi wyciąg ( IV) bardzo sprawnie prowadzi Igor, nareszcie młoda taternicka krew w klubie! Uwaga mimo dwóch dni lampy piaty wyciąg mokry w ch…… ! Na rozgrzewkę zrobiliśmy jeszcze „Sprężynę „ ( VI) Fajne, ale krótkie.

Tatry, KościelecSetka IV OS 2017-07-09Ania i Kinga
Pomimo niemal ojcowskiej troski i zapewnień niektórych, że dwie kobiety w górach to murowane nieszczęście i bardzo zły pomysł - postanowiłyśmy zaryzykować :D Prowadzeniem podzieliłyśmy się po połowie. Jak na pierwszy wspólny wyjazd i lekkie braki w sprzęcie - wszystko poszło bardzo dobrze. I co najważniejsze przeżyłyśmy :D

Tatry, KościelecDroga Gnojka Pd.-Zach ścianą III+ TRAD 2016-07-23Edyta Gołębiewska, Ewa Klimek, Leszek Janowski, Karol Blicharski, Grzegorz Nocuń
W sobotę 23 lipca mieliśmy wracać do domu, ale piękna pogoda zachęciła do kolejnej choć krótkiej drogi. Kościelec, pd.-zach. ściana, "Stanisławski". Ale po nocnym deszczu kominem ciekła woda, więc zmiana planów. Weszliśmy wprost od dołu na prawo od "Wiszącego Filarka" i w dziewiczym terenie R/X doszliśmy do I stanowiska drogi Gnojka. Kolejnym wyciągiem Leszek wyszedł wprost w górę (prostowanie drogi Gnojka, ciekawe IV) i musiałem Go skłonić do zejścia do stanowiska z łańcuchem. Kolejny dłuugi wyciąg (pełne 60m) przeszliśmy na żeberko, którym idzie wariant Czecha do drogi Stanisławskiego i na wierzchołek.

Tatry, KościelecGrań Kościelców OS 2016-07-10Grzegorz Nocuń, Leszek Janowski
W sobotę (09.07.2016) padały przelotne deszcze, a wysoko w Tatrach nawet i grad. W niedzielę (10.07.2016) rano pod południowo – zachodnią ścianą Zadniego Kościelca pojawiła się dwójka starszych gości z zamiarem przejścia drogi Surdela, lecz efekty sobotnich opadów wpłynęły na zmianę decyzji i chwilę później starsi panowie dwaj weszli na Mylną Przełęcz i rozpoczęli wspinaczkę, przy pięknej słonecznej pogodzie, granią w kierunku szczytu Kościelca. Wspinaczka granią, na początku w miłym towarzystwie, nietrudna, przyjemna, miejscami w dużej ekspozycji – szczególnie od strony Kotła Kościelcowego. Skała lita, chociaż udało nam się namierzyć pojedyncze ruchome chwyty i stopnie. Polecam – szczególnie początkującym taternikom.

Tatry, KościelecZałupa H WI 2/3 TRAD 2016-03-10Leszek Janowski i Grzegorz Nocuń
Głęboki śnieg na podejściu, w ścianie także głęboki i "wisienka": 20 metrów pięknego lodu ze startem za WI3 na płytach skalnych II wyciągu. Zejście w koszmarnej mgle, trzeba było ok. 60 m zewspiąć się "R" po zalodzonych płytach skalnych.

Tatry, KościelecLobby instruktorskie VII- OS 2015-08-29Herman i Maniek
Całkiem ładna (nawet łatwe wyciągi to fajne wspinanie). Dodatkowo przez dwa dni przeszliśmy z Hermanem: Drogę Dziędzielewicza VI OS (ładne, sporo wspinania w bok); Sprężyna + Zacięcie muminków VI OS (klasowe wspinanie na każdym wyciągu); Droga Byczkowskiego V+ OS (rewelacyjny ostatni wyciąg); Droga Gąsiewskiego V+ OS (bez rewelacji). Następnego dnia po zrobieniu Lobby dołącza do nas Grisza i razem idziemy na Supergirl, ale próbę odhaczenia zawieszamy po pierwszym parchatym wyciągu (kończymy "Patrzykontem") Ostatnia droga którą robimy na Kościelcu to Leszek Dziędzielewicz VI OS.

Tatry, KościelecLobby instruktorkie VI.1 OS 2015-08-29dr & czyżyk
bardzo ładna, około piątkowa droga, z ostatnim dość trudnym wyciągiem (mocne VI.1); wyposażona w stanowiska, obita ringami, ale wymagająca dokładania własnej asekuracji na praktycznie każdym z czterech wyciągów (mały zestaw mechaników i kości na drucie wystarczy); gorąco polecam; a jak ktoś się nie czuje na siłach, to może wyjść w lewo załupą na Byczkowskim (V+) - najpiękniejszym pojedynczym wyciągiem na Kościelcu;

Tatry, KościelecMatrix VI.3+ PP 2015-08-29czyżyk & dr
w tym roku Piotr postanowił zabrać mnie na sportowe drogi na Kościelcu; podział zadań prosty i oczywisty - on robi trudne, a ja łatwe wyciągi; każdy wywiązał się ze swojej części, co uczyniło wspinanie sprawnym i przyjemnym; wyciągi łatwe padły sajtem, wyciągi trudne w 2. próbie, po przehaczeniu do stanu i rozpoznaniu ruchów (choć uważam, że 4. mógł pociągnąć sajtem); wyciąg 3. zgodnie uważamy za trudniejszy od 4. (na drugiego starałem się robić najwięcej jak się da klasycznie); wycena to najwyżej VI.3+ (VIII+) dla 3. wyciągu i nieco mniej dla ostatniego; droga interesująca, miejscami piękna - ruchy ciekawe i nieoczywiste - w pełni ubezpieczona ringami, z łańcuchami na stanach; nic tylko napierać;

Tatry, KościelecKościelec granią z Kościelcowej Przełęczy M4 OS 2015-03-08Paweł Migas - Grzegorz Nocuń
Grań przechodziłem kilka razy latem i zimą dlatego prowadził Paweł na długim pierwszym wyciągu 60 m. Ciąg trudności M4, sporo spitów które były na grani jeszcze dwa lata temu jest usuniętych, potrzebny komplet kości i zestaw camów/dragonów.

Tatry, KościelecDroga Pomywaczek VI OS 2014-08-02Tomek, Świerzy, Gleba
Mieliśmy inne plany, ale cała mokra ściana zweryfikowała je za nas. Kluczowy wyciąg wiedzie pionową płyta z dwiema równoległymi ryskami. Siadaja dobrze małe frendy i kości.

Tatry, KościelecPatrzykont IV TRAD 0000-00-00duńczyk
Kilka przystępnych dróg padło w ciągu dwutygodniowego szkolenia w okolicach H. Gąsienicowej. Zaczynając od Środkowego Żebra (III) na Skrajnym Granacie, za którym podążyło Prawe Żebro (IV) też na Skrajnym - proste i bez szaleństw, na początek w Tatrach w sam raz. Następnie Załupa H (III) na Zadnim Kościelcu połączona z graniówką do Kościelca – na Załupę nie ma się co ładować, jeśli powyżej jest jakiś zespół, bo z górnej platformy jest bardzo łatwo zrzucić kamienie, które lecą dokładnie drogą. Kolejny dzień to „Setka” (IV) ponownie na Zadnim Kościelcu – długa droga (11 wyc) z marnym odwrotem, więc lepiej robić przy dobrej aurze. Później był Filar Staszla (V) na Zadnim Granacie – jedna z ciekawszych dróg kursowych, które robiliśmy w dobrej skale (11 wyciągów) z dobrą możliwością wycofów w połowie i 2/3 drogi. Staszla połączyliśmy z graniówką Czarnych Ścian (II) robioną na lotnej. Kolejne drogi to Południowy Filar Koziego Wierchu (III) – wspinanie w dobrej skale, z wyjątkiem pierwszego z dziewięciu wyciągów , który jest kruchy i ma tendencję do zostawiania chwytów w ręce… Kiedy przestało lać i ogólnie być nieprzyjemnie mokro zrobiliśmy Patrzykonta (IV) na Zadnim Kościelcu – bardzo ładne wspinanie w dobrej skale z pewną ilością powietrza pod nogami. Przydatne jest kilka większych friendów na górną rysę. Później urobione zostało część drogi Stanisławskiego (V) na Kościelu, do stanowiska ze Sprężyny. Ostatni dzień, to wizyta na Wołowej Turni od strony słowackiej i zrobienie jej Południowego Filaru (III) – bardzo dobra skała i piękna trójkowa droga. Sama południowa ściana wygląda pięknie i oferuje łatwe, jak i trudniejsze wspinanie. Większość dróg posiada dobre stany (2 stałe punkty), które czasami trzeba wzmocnić dołożeniem czegoś od siebie, lub zaufać blokom skalnym.

Tatry, KościelecKościelcowa Przełęcz przez wschodnią ścianę Kościelca IV TRAD 2013-08-17Joanna Szkliniarz, Leszek Janowski, Grzegorz Nocuń
W planie była droga WHP 114, brakło czasu na powrót do Kielc i trzeba było wyjść w lewo na przełęcz. Prowadził Leszek, asekuracja z kości i friendów, ale przede wszystkim zabierać kilka długich pętli - świetne bloki skalne i zęby do asekuracji! Na zimę droga znakomita!

Tatry, KościelecOra et Labora IX+ PP 2013-08-08Marcin Opozda i Payek
Szczegółowy opis przejścia Marcin zrelacjonował tu: http://wspinanie.pl/serwis/201308/10opozda-kowalski-ora-et-labora.php U nas na forum dodałem trochę od siebie: http://www.ska.org.pl/phorum//read.php?2,17284 i nie ma co więcej gadać, trzeba kuć żelazo, póki gorące.

Tatry, KościelecPulp Fiction IX- OS 2013-07-27Migasek i Payek
Tym razem postanowiłem skosztować Tatry na sportowo, jest forma i dobry warun, więc czemu nie. Późno dotarliśmy pod Kościelca, wspinanie rozpoczęliśmy o 16-tej, drogę skończyliśmy około 18:40. Migasek ładnie prowadził wyciągi za VII+, ja okap. Bardzo ładna droga, zdecydowanie najbardziej imponująca z całej "Trylogii Miksera", trudniejsza od Matrixa i chyba porównywalna z Buena Vista Social Club. Ekspozycja na okapie zmusza do maksymalnej koncentracji i wbrew pozorom nie jest on bardzo siłowy, mi pomogło chyba dobre rozciągniecie i gibkość. Marcin Opozda, który w ubiegłym tygodniu również skolekcjonował całą Trylogie, twierdzi, iż Pulp Fiction ma bardzo mało onsajtów, więc tym bardziej cieszy, że nam się udało.

Tatry, KościelecSetka IV OS 2013-07-08Basia J, Tomek K, Grzegorz N, LeszekJ
Pierwsze skrzypce - Grzegorz Nocuń a później cała reszta tj. Basia Jabłońska, Tomek Kumański i Leszek Janowski. Wydawało mi się że są trudniejsze miejsca niż IV. Pogoda super, niezła akcja śmigłowca na Zamarłej T, no i piknik pierwsza klasa (nawet musztardy było pod dostatkiem).

Tatry, KościelecDroga Byczkowskiego V+ OS 2013-07-09Paweł Migas i Gleba
Bardzo ładny przed ostatni wyciąg. Trawersik z chwytami w rysie za odstrzelonym blokiem i na koniec wywinięcie się na półkę, a za plecami lufa.

Tatry, KościelecPrawy Dziędzielewicz VI OS 2012-10-20dr know, cniach
Drugi wyjazd w pełnej lampie -na krótki rękaw. Fajny ten Dziędziel! Płytka problemowa + trawers na rękach dla dr'a ; kominek wyjściowy dla mnie. Dr oesa mi nie zalicza bo wyj..łem się na trawnikach ostatniego wyciągu - fart że zęby całe :)

Tatry, KościelecDroga Byczkowskiego V+ RP 2012-10-20Gośka, Lukasz Nowak, payek
20 październik, a warun jak w sierpniu! Kolejny w tym roku kursowy klasyk w ramach rehabilitacji po przepuklinie. Tym razem z Gośką i Łukaszem, którzy to czynnie uczestniczyli w przejściu. Gorzka rozpoczęła drogę, a Łukasz zakończył i trzeba przyznać, że całościowo radzili sobie bardzo dobrze, jak na adeptów górskiego wspinania. Większość drogi nie powala szczególną urodą, ale rekompensuje to piaty wyciąg - diagonalna, odciagowa rysa i techniczne przewiniecie na półkę. Bardzo przyjemnościowy i efektowny jak na tak umiarkowane trudności, a te drewniane kołki wywołują uśmiech i sentymentalny podziw dla pierwszych, kreatywnych zdobywców. Mieliśmy zjeżdżać Lobii Instruktorów, ale ktoś tam się wmontował i nie chcąc im zrzucić nic na głowę, postanowiliśmy jednak zejść. W butkach wspinaczkowych to mocne przedsięwzięcie:) RP - drogę robiłem już wcześniej.

Tatry, KościelecSetka + Grań Kościelców IV OS 2012-08-21Magda S. Kuba Janas
Oprócz tego zrobiliśmy jeszcze Prawe żebro na Grantach (IV OS)- dość ciekawym wariantem z prawej strony i Drogę Gnojka na Kościelcu (III OS).

Tatry, KościelecDroga Surdela V+ OS 2012-08-03walek, Mary
O kułwa przygoda jak skurwol:) Od 11 walka z czasem i nadciągającą burzą. Powyżej komina Kiszkanta zakryła nas chmura i zaczelo robić sie mega nieprzyjemnie. Krople deszczu pobudziły nieco psyche ale pare płatków śniegu spowodowało poważne falowanie getry:) Całe szczeście główne siły burza skierowała na grań Żabiego i Młynarza który pokrył sie śniegiem. Co do samej drogi to polecam. Ok 400 m wspinu, pierwsze 150m na lotnej w kruszyźnie, potem 4-5 ładnych litych wyciągów z monumentalnym kominem Kiszkanta, a potem 100m do szczytu litym trójkowym terenem. Zejście przez Hińczową i galerie Cubryńskie. Droga jest poważna wymaga dobrej orientacji i znalezienia odpowiednich trudności na niższych wyciągach. Zadania nie ułatwia znikoma ilośc haków i brak stanowisk.

Tatry, Kościeleckombinacja: Lobby instruktorskie i Byczkowski V+ OS 2012-07-07Michał Szczepocki i Tomek Pawlik

Tatry, KościelecDroga Stanisławskiego V RP 2012-06-29Paweł Migas i payek
Pierwsza wspinaczkowa przygoda w górach dla Pawła. Świetnie się zapowiada chłopak, więc mam nadzieje, że to początek długiej i owocnej przygody. Komin Świerza mokrawy, ale w kluczowych miejscach są 3 spity, więc wspin bez stresu, pozostałe wyciągi suche. Stanisławskiego robiłem już wcześniej więc styl RP. Warto wracać na tak ładne i przyjemnościowe klasyki. Potraktowaliśmy tą drogę jako imieninowy prezent :)

Tatry, KościelecMatrix VIII+ PP 2011-10-02Grześ i payek
Trzeci wyciąg w 2 próbie, pozostałe OS w tym najtrudniejszy - czwarty. Grześ prowadził dwa pierwsze, ja kolejne dwa. Mało brakło do onsajta, rozgięło mnie przy ostatnim przelocie. Bardzo fajna droga w dobrej jakości skale i fajnymi sekwencjami ruchowymi. Linia w pełni ubezpieczona ringami. Oryginalnie czwarty wyciąg wyceniony jest na IX, moim zdaniem nie ma więcej niż VIII+, trzeci wyc. IX-, w moim odczuciu około VIII. Dwa pierwsze wyciągi odpowiadają swojej wycenie czyli VII- i VII, a wszystkie razem są super!

Tatry, KościelecByczkowski V+ OS 2011-09-18Dr.Quinn,Mateusz,Goryl
Fantastyczna droga, u Święcickiego widnieje jako VI-. Duża ilość haczywa...kluczowy wyciąg również wyposażony w stałe punkty.

Tatry, KościelecStanisławski V- OS 2011-09-17Dr.Quinn,Goryl
Ponownie wybraliśmy się śladami Stanisławskiego, które tym razem zaprowadziły nas do ciekawego komina...pierwszy wyciąg również bardzo fajny.

Tatry, KościelecWielkie Zacięcie V RP 2011-09-11Dr.Quinn,Grześ,Goryl
W sobotę podeszliśmy pod Żebro Rzepeckich, ale mżawka i temperatura jednak zniechęciły nas do zlustrowania tej rzadko chodzonej drogi. Natomiast w niedzielę wróciło babie lato, ściana jeszcze miejscami mokra, ale warunki ogólnie były bardzo fajne. Grześ był już na tej drodze, wiec zespołowo mamy RP.

Tatry, KościelecPrawy Dziędzielewicz VI OS 2011-08-17wałek, świtek
I dzień W wyborze drogi pomógł ranking przeprowadzony kiedyś w Górach na najładniejsza polską "szóstkę". Dziędziel wygrał i to zasłużenie, bo droga jest naprawde elegancka. W zasadzie każdy wyciąg jest bardzo estetyczny, ładny i lity. Niestety długie opady dały o sobie znać, bo każdy jeden wyciąg był totalnie mokry, woda płynęła ściana i kapało na łeb. Ekstremum nastąpiło w drugim szóstkwym wyciągu, gdzie stojąc na mokrych tarciowych stopniach urwałem chwyt. Psyche wybierało mocniej niż bułe. ale przygoda nieziemska! II dzień Warun w ścianie zdecydowanie lepszy, woda występowała tylko punktowo. Zdiełaliśmy Droge Byczkowskiego V+ OS i Sprężyne VI OS. Ostatni wyciąg Byczka to chyba najładniejszy jaki robiłem do tej pory, super położone zacięcie! Sprężyna w całości rewelacyjna. Generalnie polecam drogi na Kościelcu, dobra jakość skały, ładne drogi, tylko troche za krótkie.

Tatry, KościelecDroga Surdela V OS 2010-09-25Dr.Quinn,Goryl
Kurde,znów było zimno:)Droga krótka,ale ładna,ciekawe formacje.

Tatry, KościelecGrań Kościelców(od Mylnej do Kościelcowej Przełęczy) II-III,miejsce IV OS 2010-08-29Dr.Quinn,Goryl
Droga Praojców,absolutna klasyka.W trakcie łojonka padał pierwszy śnieżek:)Na Kościelcowej Przełęczy odmówiły posłuszeństwa palce u stóp,zrezygnowaliśmy z wejścia na Kościelec.

Tatry, KościelecDroga Gnojka III 2 miejsca za IV OS 2010-08-01Martin,Goryl
Plan był inny,mieliśmy zrobić klasykę czyli Płytę Lerskiego i Grań Kościelców.Ale po wczesnoporannej lampie zaczęło się potężnie chmurzyć,więc przy stawie zmieniliśmy plany i poszliśmy na Gnojka żeby coś zrobić po dymaniu z samego dołu.Jak się okazało pogoda wytrzymała(poza sporadycznym siąpieniem),ale i tak zrobiliśmy "na mokro".Po pierwszym wyciągu poszliśmy wariantem na lewo-żebrem. W MasterTopo droga jest jako III,ale na dokładnym schemacie są 2 miejsca IV-owe,płytka na pierwszym wyciągu i jedno miejsce na wyjściu na żeberku.

Tatry, KościelecSprężyna + Zacięcie Muminków VI OS 2009-09-12dr know , cniach
Co tu pisać - klasyk klasyków! Trawers i trzeci wyciąg elegancko zakosił dr choć czekałem na chwilę jego zwątpienia :) Dla mnie został pierwszy wyciąg pod sam okap plus bardzo logiczne przedłużenie Sprężyny - Zacięcie Muminków V+ (konieczne małe friendy). Apetyty były większe jednak pogoda nie wytrzymała....

Tatry, KościelecPłyta Lerskiego + Grań Kościelców OS 2009-07-14Grzesiek Wałek, Czarek Śliwiński, Paweł Kopeć
Ładne wspinanie na początek działalności w Tatrach. DMMy i zestaw kaziowych heksów dał radę ;)


(C) 2004 - 2024. Herman & Zioło, Ksawię