:: Menu ::
:: Sponsorzy ::
:: Partnerzy ::









9a

Dynamik


Varapo

Biała Materia

Fly Sky

Crazy Kart

Park Linowy Kielce

:: Pogoda ::
Prognoza ICM UM
Prognoza ICM COAMPS


:: Przejścia - Świat ::
Przejścia użytkownika Pyza/ Sergiusz
Rejon Droga, wycena, styl Data przejścia Autor przejścia

Tatry Mały MłynarzSprężyna VI( war. VI+/ VII-) INNE 2023-09-09Pyza/ Sergiusz
1 x AF (zapych- zjazd 10 m), pozostała część drogi OS W ubiegłą sobotę wykorzystując stabilny warun w Tatrach przeszliśmy z Sergiuszem Sprężynę na wschodniej ścianie Małego Młynarza. To trzecia droga o tej nazwie zmarłego niedawno ‘Sprężyny’, którą miałem okazję przejść, jednak prezentująca totalnie inny charakter niż droga na Mnichu czy Kościelcu. Samo podejście pod ścianę jest już mocno niewdzięczne i przygodowe. Strome, mokre trawy i osuwające się piarżysko pod ścianą sprawiają, że w drogę startujemy dopiero po godzinie 12. W ścianie przed nami niespodziewanie jest jeden zespół, jak się później okazuje to Grzegorz Folta z Iloną Podlecką. Droga startuje płytowym wyciągiem poprzetykanym kępami traw. To największy problem tego dnia. Trawy*, które po nocy oddają duże ilości wody powodują, że pierwsze dwa wyciągi są permanentnie wilgotne, a w niektórych momentach miejscach zupełnie mokre. Jest kilka opcji na przejście pierwszego wyciągu, ja wybrałem wariant niemal w linii spadku Zacięcia Sprężyny i napotkałem tam ciągowy teren VI+/ VII- z wymagającą asekuracją. Kolejne wyciągi mimo relatywnie niewygórowanych trudności w topo** oferują pionowe i niebanalne wspinanie. Napotykamy trochę żelastwa w ścianie z czego większość to stary szrot, są też niezłe haki na wybranych stanowiskach. Na wyciągu pod wielkimi żółtymi przewieszkami zaliczamy zapych i Sergiusz zjeżdża 10 metrów z zastanego w ścianie haka. Po powrocie na dobre tory kontynuujemy wspinanie, formacje nie są ewidentne. Czasami ogarnia nas zdziwienie, że faktycznie tędy prowadzi droga. Po przejściu trudności drogi zapada zmrok i ostanie dwa wyciągi robimy przy świetle czołówek. Na szczycie Małego Młynarza meldujemy się po 21. Podsumowując uważam, że w zastanych warunkach ściana Małego Młynarza dała nam kawał poważnego, a miejscami ryzykownego wspinania. Wymagająca asekuracja, nieoczywisty przebieg drogi i niebanalne podejście sprawiają, że Małego Młynarza należy zaliczyć do honornych i jednocześnie rzadko odwiedzanych tatrzańskich ścian. Oczywiście są to moje subiektywne odczucia, na pewno przy dobrych warunkach droga może dać więcej fun’u. Skała jest całkiem lita, a wyciągi oferują ciekawe wspinanie. Drogę polecam zespołom z górskim doświadczeniem. Przy pierwszym w stawie mamy do dyspozycji bardzo dobre miejsce do biwakowania, ścieżka do doliny jest ewidentna i wychodzona niczym szlak. Należy pamiętać, że Żabia Dolina Białczańska to ścisły rezerwat (zakaz wstępu) a wspinaczka na Małym Młynarzu dopuszczona jest przez TANAP jedynie w okresie zimowym.. * Mokre trawy nie ze względu na opady, ale na ogromną kondensację pary wodnej po zmroku w dolinie. Podobno sytuacja na ścianie lepsza jest w czerwcu, kiedy słońce jest wyżej w zenicie i na dłuższą chwilę zagląda na ścianę. ** Schemat Szczepana Głogowskiego jest dokładniejszy i lepiej oddaje przebieg drogi niż słowacki schemat na tatry.nfo.sk, natomiast tam również jest sporo nieścisłości.

Tatry GerlachDroga Kurczaba VI - (war. VI+) OS 2023-08-24Pyza/ Sergiusz
Drogę Kurczaba na Gerlachu zaliczam do tych bardziej przygodowych, które składają się na taternickie doświadczenie. Nie znajdziemy tam wielu wiodących formacji czy pięknych rys jak na Mnichu. Zachodnia ściana Gerlacha oferuje na pewno kawał wspinania w relatywnie dobrej jakości skale. Przeszliśmy 7 długich wyciągów na sztywno plus graniowy teren na lotnej do Wielkiej Gerlachowskiej Strażnicy. Pierwszy wyciąg można nieco wyprostować wariantem, który wyceniłbym na VI+, zaraz nad okapikiem zacięciem i dalej skośną ryską w lewo. Tak poszedłem, było to logiczne i fajne wspinaczkowo. Wspinanie do szczytu zajęło nam niespełna 8 h, a cała akcja z auta do auta 15, 5 h.

Tatry Åšciana przed SkokiemNemoralny Tanec VIII- FLASH 2023-08-22Pyza/ Sergiusz
Jako, że następuje załamanie niepogody i oczekiwana burza nie przychodzi wstawiamy się w drugą drogę dnia. Nemoralny Tanec oferuje 4 wyciągi ładnego wspinania. Trudności pokonujemy w zasadzie OS, ale chwilę wcześniej zjeżdżamy linią drogi, więc chcąc nie chcąc coś udało się podejrzeć. Wycena raczej soft, kluczowe wyciągi to slab i przewinięcie się przez okap. Na pierwszy, długi wyciąg w zacięciu warto zabrać frendy- są tylko dwa spity. Pozostałe wyciągi kompletnie ubezpieczone. Polecam

Tatry Åšciana przed SkokiemEuforia VI+ OS 2023-08-22Pyza/ Sergiusz
W burzowy dzień wybieramy jedną z najbliższych, jeśli chodzi o podejście ścian w Tatrach. Ściana przed Skokiem i znajdująca się obok niej Turnia pod Skokiem stanowią dobrą alternatywę dla Osterwy w niepewną pogodę lub krótszy dzień. Na ścianach jest wytyczonych kilkanaście letnich dróg w różnych stopniach trudności w większości ubezpieczonych lub z mieszaną asekuracją. Euforia to 3 płytowe wyciągi, na pierwszy długi wyciąg warto wziąć małe mechaniki, ponieważ jest rzadko obity.

Tatry Wołowa TurniaStanisławski V OS 2023-08-20Pyza/ Sergiusz
Na drugą drogę tego dnia wybieramy Stanisławskiego. Jest lita i warta zrobienia, podobnie jak inne na Wołowej. Mimo upływu lat trzyma klasę. Polecam

Tatry Wołowa TurniaEstok- Janiga VII- OS 2023-08-20Pyza/ Sergiusz
Wizytówką drogi są dwa kapitalne wyciągi. Świetne, lite wspinanie po ryskach, odciągach i na deser mały okapik do sforsowania. Polecam!

Tatry OsterwaShangri- La VIII INNE 2023-08-19Pyza/ Sergiusz
L1- OS, L2- 1x AF, L3- OS. Dookoła już rozkręcała się burza i nie było czasu na powtórkę drugiego wyciągu, a zdecydowanie jest tego warty.

TatryBatyżowiecki SzczytCihulov Pilier V+ OS 2023-07-08Pyza/ Sergiusz
Filar Cihuli to ciekawa taternicka propozycja. Droga trochę kluczy na prawo od linii spadku filara wyszukując jego słabe punkty i wyprowadza na główny wierzchołek Batyża. W jednym miejscu omyłkowo wyprostowaliśmy nieco oryginalną linię i poszliśmy jeden wyciąg z Pilierssimy. Zejście granią (II) przez wschodni wierzchołek do przełączki i dalej żlebem pod ścianę.

TatryBatyżowiecki SzczytCernobiele Sokoliky VI+ OS 2023-07-09Pyza/ Sergiusz
Drugi wyciąg to prawdziwa tatrzańska perełka. Granitowe flake'y, wymycia i kaloryfery. 45 metrów ciągowego wspinania w doskonałej jakości granicie, takie wyciągi pamięta się do końca życia :) Pozostała część drogi już nie tak atrakcyjna, jednak nie ma nudy. Razem 3 wyciągi i 120 metrów w pionie, zjazdy w linii drogi. Polecam!


(C) 2004 - 2024. Herman & Zioło, Ksawię