:: Menu ::
:: Sponsorzy ::
:: Partnerzy ::RS Active


9a

Dynamik


:: Pogoda ::
Prognoza ICM UM
Prognoza ICM COAMPS


:: Przejścia - Świat ::
Przejścia użytkownika Pyza/ Goryl
Rejon Droga, wycena, styl Data przejścia Autor przejścia

Alpy-masyw Bernina Piz PalüFilar Bumillera V+ 55°/80° TD 800m OS 2020-08-15Pyza/ Goryl
Centralny filar opadający z głównego wierzchołka Piz Palü. Droga składa się z 3 części: pierwsza- lodowa, startuje kuluarem na prawo od ostrza filara, druga- skalna, około 300 metrów wpinania w pionie, dzielimy to na 7 długich wyciągów. Trzecia część to trawers w lodowo- mikstowym terenie pod spiętrzeniem seraków i kontynuacja najpierw w stromym firnie, a później już łagodniejszymy stokami śnieżnymi na główny wierzchołek Piz Palü. Trudności w lodzie głównie 55°, w dwóch miejscach do 80°. Część skalna do V+, wspinamy to butkach letnich. Goryl prowadzi pasaże lodowe, a ja skalne. Na drogę zabraliśmy linę pojedynczą 70 m, zestaw frendów, zestaw kości, cienkie haki, 7 śrub lodowych. Wspinanie zajęło nam blisko 12 h + zejście do namiotu 3 h. Dla mnie było to nowe doświadczenie wspinania długiej drogi o alpejskim charakterze :) Polecam!

Alpy Berchtesgadeńskie SchartenspitzeDie glorreichen Sieben VI+ OS 2020-08-12Pyza/ Goryl
Ciekawa, urozmaicona droga (8 wyciągów, 280 m) na zachodniej ścianie Schartenspitze dostępnej 30 min od Blaueis Hutte. Droga posiada stałą, aczkolwiek miejscami rzadką asekurację. Zabraliśmy małe kostki i duże frendy (1,2.3) i przydały się idealnie na dokładanie. Kluczowy wyciąg to czujne, tarciowe wspinanie w tzw. wasser rillen, przeloty daleko od siebie, nie jest to pop climbing :) Niemcy w połogim wapieniu obijają rzadziej niż Francuzi w granicie.. Po skończeniu drogi dochodzimy do szlaku i nim 15 min na szczyt Schartenspitze. Polecam!

Alpy Berchtesgadeńskie SteinbergPlattenweg rechts IV OS 2020-08-11Pyza/ Goryl
Po podejściu na ciężko do schroniska Blaueis Hutte wybieramy łatwą drogę na pobliskiej ścianie, dostępną zaledwie 5 min od schronu. Droga wg topo ma 400m, ale dużo z tego to łatwy-chodzony teren. Kluczowe trudności to 150m połogich, miejscami gładkich jak ściana wapiennych płyt. Wycena IV jest tu bardzo wymagająca moim zdaniem, osobiście odczułem to o stopień wyżej. Na drogach obok niemieccy kursanci uczyli się rzemiosła wspinaczkowego właśnie w takim terenie :)

Alpy Berchtesgadeńskie Hohes BrettHerbstgold VI+ OS 2020-08-07Pyza/ Goryl
Na początek rekonesansu w rejonie wybieramy zachodnią ścianę Hohes Brett. Masyw oferuje siatkę dróg w różnych trudnościach o długości do 200 m. Nasza droga to 4 długie wyciągi, kompletnie ubezpieczona, przyjemne wspinanie. Zjazdy linią sąsiedniej drogi.


(C) 2004 - 2024. Herman & Zioło, Ksawię