:: Menu ::
:: Sponsorzy ::
:: Partnerzy ::



RS Active










9a

Dynamik


:: Pogoda ::
Prognoza ICM UM
Prognoza ICM COAMPS


:: Artyku³y ::
Wekheend na nartach w Tatrach.


W t± zimê w naszym ¶rodowisku zaczê³a funkcjonowaæ nowa forma odpoczynku, relaksu, treningu aerobowego, mianowicie ogólnie rzecz ujmuj±c narciarstwo biegowe. Czê¶æ cz³onków naszego klubu zakupi³a narty skiturowe, czê¶æ ¶ladówki, aby zimowo odkrywaæ wspania³e doznania przyrodnicze Gór ¦wiêtokrzyskich i nie tylko. Czym s± ¶ladówki czym skitury i co lepsze w naszych warunkach? Mam nadziejê, ¿e poni¿sze informacjê przybli¿± wszystkim te dwa typy narciarstwa i niezdecydowanym pomog± wybraæ sprzêt najlepszy do swoich oczekiwañ. Powiem szczerze, ja posiadam oba typy nart do chodzenia i dobieram je w zale¿no¶ci od zró¿nicowania terenu jakim mam zamiar wêdrowaæ. W Tatrach doskonale sprawdza siê i skituring i narciarstwo ¶ladowe. Na pocz±tku pokrótce opiszê czym s± ¶ladówki a czym skitury, potem przedstawiê dwie ciekawe wycieczki, które mo¿na odbyæ w Tatrach na swoim pierwszym weekhendzie w górach wysokich.

1. ¦ladówki, narty, którym najbli¿ej w swym pochodzeniu do biegówek. Narta ta powinna byæ dobierana nieco krótsza od narty biegowej czyli jej d³ugo¶æ powinna równaæ siê d³ugo¶ci wzrostu, dlaczego? Narta ¶ladowa s³u¿y do biegania po nieutwardzonym, nieprzygotowanym terenie. Na narcie tej u¿ywa siê stylu klasycznego do biegania. Na tej narcie bêdziemy przechodziæ w ró¿nym terenie, po potokach, lasach, zaro¶lach. Im narta krótsza tym lepiej bêdzie nam manewrowaæ w¶ród trudnego terenu. Przy tego typu narcie nie musimy dbaæ zbyt intensywnie o smarowanie, w ¶rodkowej czê¶ci ¶lizgu narta posiada karbowanie ró¿nego kszta³tu: rybia ³uska, kora drzewa. Karbowanie to pomaga nam klasycznie, czyli bez jode³kowania pokonaæ nieznacznej wielko¶ci podbiegi zabezpieczaj±c nas przed ze¶lizgniêciem. Dlaczego nie krótsza ni¿ wzrost? Krótsza narta bêdzie powodowaæ, ¿e na miêkkim ¶niegu, nie ubitym bêdziemy siê zapadaæ, przed zapadaniem równie¿ chroni nas szeroko¶æ narty, która jest dwa razy szersza od typowej narty biegowej do stylu dowolnego czyli ³y¿wy. Wszystkie wy¿ej wymienione cechy predysponuj± tê nartê do tego aby biegaæ na niej po niedu¿ych górach jakimi s± Góry ¦wiêtokrzyskie. Wady i zalety tego typu nart przedstawiê przy porównaniu nart ¶ladowych i skiturów.

2. Skitury, skialpinizm, narciarstwo mo¿na rzec kolokwialnie podchodzeniowo-zjazdowe. Narty bardzo podobne do zjazdowych, wi±zania nieco inne, takie które umo¿liwiaj± ruchom± piêtê i mo¿liwo¶ci podej¶cia i chodzenia. Pod nartê t± podkleja siê i podpina fokê. To imitacja skóry fok, dziêki której mo¿emy pokonywaæ bardzo du¿e wzniesienia, nie ze¶lizguj±c siê do ty³u. Aby pokonywaæ ekstremalnie du¿e wzniesienia mo¿na u¿ywaæ jeszcze no¿y, ale ¶nieg wtedy musi byæ do¶æ twardy. Obecnie narty turowe produkuje siê bardzo podobne do carvingowych. Maj± one bardzo du¿e taliowanie, co u³atwia skrêcanie przy zje¼dzie. Jakie narty kupiæ? Je¿eli bêdziemy wiêcej zje¿d¿aæ ni¿ podchodziæ to kupujemy nartê 10cm krótsz± ni¿ nasz wzrost i silnie taliowan±. Je¿eli bêdziemy wiêcej chodziæ ni¿ je¼dziæ to kupujemy nartê swojego wzrostu, lub 10 cm d³u¿sz± ni¿ wzrost, dziêki temu na miêkkim ¶niegu nie bêdziemy siê zapadaæ. Buty? Mamy oczywi¶cie miêkkie i twarde. Miêkkie s³u¿± nam lepiej do chodzenia, twarde nadaj± siê lepiej do zjazdów. Powiem szczerze, ¿e ja nie czujê ró¿nicy miêdzy butem twardym i miêkkim i chyba nie to jest najwa¿niejsze. But to jedyna czê¶æ ca³ego sprzêtu, która mo¿e spowodowaæ, ¿e nie bêdziemy mogli dalej kontynuowaæ naszej wycieczki. Wszyscy "Skiturowcy", których pozna³em do tej pory, jak pyta³em ich o sprzêt to mówili mi: ch³opie najwa¿niejsza rzecz to buty, musisz dobraæ sobie odpowiedni but, który nie bêdzie ciê nigdzie upina³ i obciera³. To prawda, jak bêdziecie kupowaæ sprzêt turowy pamiêtajcie o butach. Narty, wi±zania, kije, foki mog± byæ u¿ywanym sprzêtem, ale but najlepiej jak by³by nowy, a jeszcze wa¿niejsze, musi idealnie pasowaæ do waszej stopy. Reszta to tylko moc w p³ucach na podej¶ciach i fantastyczna zabawa na zjazdach i na koñcu mocna g³owa w barach.

Œwiêtokrzyski Klub Alpinistyczny Wycieczkê mo¿na zacz±æ jak i skoñczyæ browarem.

Na swój pierwszy weekhend skiturowy lub ¶ladowy w Tatrach proponujê tylko dwie, ale za to bardzo krajoznawczo interesuj±ce wycieczki. Pierwsza z nich to du¿o chodzenia, piêkne tatrzañskie widoki i delikatne zjazdy aby oswoiæ siê z nartami. Opisuj±c j± bêdê podkre¶laæ to, ¿e na ni± zdecydowanie lepiej zabraæ ¶ladówki, na drug± bez wzglêdu lepszym sprzêtem bêd± skitury.


Wycieczka nr 1. Górna stacja kolejki Butorowy Wierch - Butorów - Czarnym szlakiem do polany Miet³ówka - Polany Dzianisza - Groniki - Butorów - Górna stacja kolejki Butorowy Wierch.

Start przy górnej stacji kolejki krzese³kowej na Butorowy Wierch w Ko¶cielisku. Zak³adamy tam narty ¶ladowe, lub tury i podpinamy foki. Odwracamy siê ty³em do kolejki o 180o i wchodzimy w las. Las ma oko³o 100 metrów szeroko¶ci, za lasem Butorów i polana Nowe Bystre. Na skraju lasu osoba posiadaj±ca ¶ladówki zje¿d¿a ³agodn± polan± w kierunku czarnego szlaku. Osoba posiadaj±ca skitury musi odpi±æ narty, zdj±æ foki, zapi±æ narty i dopiero mo¿e zjechaæ na dó³. Traci tyle czasu, ¿e osoba posiadaj±ca ¶ladówki wchodzi ju¿ w las Palenicy Ko¶cieliskiej. Czarny szlak zaczyna zd±¿aæ ku górze w kierunku polany Miet³ówka, ale nie jest to strome podej¶cie tylko raczej ³agodne i zró¿nicowane. Kilkadziesi±t metrów pod górê, kilkadziesi±t nieznacznie w dó³. Osoba posiadaj±ca tury przed wej¶ciem w las musi odpi±æ narty, za³o¿yæ foki, przypi±æ narty i dopiero mo¿e i¶æ dalej. Na zró¿nicowanym terenie ¶ladówki fajnie jad± w dó³, a na podej¶ciach ³agodnych dziêki karbowaniu ¶lizgu ³adnie siê na nich podchodzi, tury lepiej trzymaj± na podej¶ciach, ale na fokach nie da siê zje¿d¿aæ ³agodnymi zboczami. ¦ladówki wa¿± kilogram, tury piêæ kilogramów.
Po przej¶ciu lasu wychodzimy czarnym szlakiem na polanê Miet³ówki, przepiêkna polana, a widoki z niej na Czerwone Wierchy i Tatry Zachodnie, fantastyczne. Przechodzimy j± ca³± podziwiaj±c widoki.
Œwiêtokrzyski Klub Alpinistyczny Widok z Miet³ówki na Czerwone Wierchy. Nad nimi ob³oczek to ewidentny znak ¿e jutro dupówa.

Œwiêtokrzyski Klub Alpinistyczny Jeszcze raz Miet³ówka, Czerwone Wierchy, a w dole osada Kierpcówka.

Œwiêtokrzyski Klub Alpinistyczny Uczestnicy wycieczki: Beata, Mormon, trzecia osoba Romuald Szczepaniak-Krupowski robi zdjêcie.


Na koñcu polany obracamy siê 180o i powrót na Butorowy Wierch, ¿eby nie wracaæ t± sam± drog± w po³owie polany opuszczamy czarny szlak i zje¿d¿amy ³agodnymi polanami w lewo, na polany Dzianisza. Podziwiamy st±d widoki na Podhale i spokojn± i nie zurbanizowan± miejscowo¶æ Dzianisz. Skrajem lasu, drog± idziemy na polanê Zakówka, droga skrêca lekko w prawo na polanê z jednym sza³asem. Droga prowadzi nawet do¶æ stromo pod górê. Przecinamy w±ski w tym miejscu las i wychodzimy na Nowe Bystre, Butorów do czarnego szlaku, st±d po swoich ¶ladach wracamy do górnej stacji kolejki na Butorowy Wierch.
£agodne podej¶cia, du¿o zró¿nicowanego terenu, ³agodne zjazdy, preferuj± na t± wycieczkê zabraæ l¿ejsze ¶ladówki.
Œwiêtokrzyski Klub Alpinistyczny
Romu¶ i moja ¿ona Beata, mo¿e babeczka wypiæ.



Wycieczka nr 2. Dolina Ma³ej £±ki - Wielka Polana Ma³o³±cka - Przys³op Miêtusi - Dolina Miêtusia - Dolina Ko¶cieliska.

Wycieczka zdecydowanie turowa. Nale¿y do¶æ dobrze je¼dziæ na nartach zjazdowych, kondycja nie potrzebna zbyt du¿a, gdy¿ wyprawa krótka, wiêc nie ma strachu braku powrotu do domu przed noc±. Dolin± Ma³ej £±ki do Wielkiej Polany Ma³o³±ckiej idziemy ca³y czas pod górê czasami do¶æ stromo znakowanym szlakiem ¿ó³tym i niebieskim. W po³owie drogi do polany w prawo na Przys³op Miêtusi odchodzi szlak znakowany na niebiesko, my jednak idziemy ¿ó³tym w lewo. Czasami jest do¶æ w±ska ¶cie¿ka. Jode³kowanie wiêc na ¶ladówce odpada, stromo¶æ równie¿ preferuje tury. Nie trzeba czêsto stawaæ i zak³adaæ lub zdejmowaæ foki. Foki nak³adamy przy wlocie do Doliny i bêd± nam potrzebne do samego Przys³opu Miêtusiego. Po dotarciu do Wielkiej Polany Ma³o³±ckiej mo¿na chwilê odsapn±æ, najtrudniejszy odcinek drogi pod górê za nami. Popijaj±c gor±c± herbatê podziwiamy Wielk± Turnie i wierchy otaczaj±ce polanê. Po odpoczynku, Drog± Nad Reglami kierujemy siê w stronê Przys³opu Miêtusiego. Na Przys³opie d³u¿szy odpoczynek, posilamy siê zabranymi s³odyczami, dwa ³yki gor±cej herbatki, ¶ci±gamy foki z nart, zapinamy narty, wi±zania przestawiamy na zjazd i w dó³. Przepiêkne narciarstwo zjazdowe. Brak t³oku, który spotyka siê na wyci±gach, piêkne widoki Górnej czê¶ci Doliny Miêtusiej, Wielka ¦wistówka, Ma³a ¦wistówka, "co¶ piêknego". Zje¿d¿amy czarnym szlakiem w kierunku Doliny Ko¶cieliskiej. Po osi±gniêciu Doliny kierujemy siê ku jej wylotowi. Tam w karczmie Józef mo¿emy spo¿ywaæ co nam dusza zapragnie.
Przej¶cie tej wycieczki na ¶ladówce nieco mija siê z celem. Zbyt strome podej¶cia i zbyt strome zjazdy preferuj± tu zdecydowanie skitury.
Na pierwszej wycieczce zdecydowanie ¶ladówka. W naszych nie du¿ych Górach ¦wiêtokrzyskich równie¿ zdecydowanie lepiej sprawdzi siê narta ¶ladowa, wiem bo sam sprawdzi³em.
W miesi±cu styczeñ osoby zrzeszone w ¦KA odby³y I Bieg ¦KA "Po¿egnanie Maæka". Zaczêli¶my na ¦w. Krzy¿u a skoñczyli¶my w starym schronisku w ¦w. Katarzynie. Przeszli¶my ca³e Pasmo £ysogór. Ja uczestniczy³em w tej wycieczce na turach i to by³a pierwsza i ostatnia wycieczka tego typu na któr± zabra³em tury, mêczy³em siê okropnie. Nastêpnym razem idê na ¶ladówkach, bêdzie zdecydowanie przyjemniej. Mam nadziejê, ¿e co roku w po³owie stycznia ¦KA bêdzie organizowaæ taki bieg. Mam nawet pomys³ gdzie odbêdzie siê II Bieg ¦KA. Tym razem bêdzie ognisko, kie³baska i co¶ do picia?
My¶lê, ¿e moim artyku³em przybli¿y³em trochê narciarstwo ¶ladowe i turowe i pomogê niezdecydowanym aby wybrali dla siebie sprzêt, który bêdzie preferowa³ ich w³asne podej¶cie do narciarstwa biegowego. ¯yczê mi³ego biegania i jazdy na ¶niegu.

Maciej Mormon Guga³a

(C) 2004 - 2024. Herman & Zioło, Ksawię