:: Menu ::
:: Sponsorzy ::
Park Linowy Kielce

:: Partnerzy ::
9a

DynamikE-Pamir
Go-SportSportPower

SpeedMed

:: Pogoda ::
Prognoza ICM UM
Prognoza ICM COAMPS


:: Artykuły ::

Podsumowanie sezonu górskiego ŚKA - 2010


Justynka na Mont Blanc. Fot. Leszek Szymański


"Niezapomnianych wrażeń krocie dały nam góry. Dały nam czarodziejski przepych swej niezrównanej piękności, spokój i powagę szczytów, dzikość i śmiałość fantastycznych grani, bajeczne bogactwo barw i światła, pozaziemski czar księżycowych nocy. W górach znaleźliśmy szczytną rozkosz walki i niepokojów, dziwny urok grozy i niebezpieczeństw, czar sięgania w niemożliwość, wspaniałą radość zwycięstwa. (...) Toteż święte są dla nas góry , a wielkie są dni wśród nich spędzone." Roman Kordys

Cytat na wstępie nie przypadkowy, będzie sporo cyferek i trzeba uważać aby się w tym wszystkim nie zagubić :)

Ubiegły rok był obfity dla naszych klubowych łojantów w liczne tatrzańskie przejścia, było też kilka wypraw w góry dalsze takie jak: Cochamo (Chile), Góry Skaliste, Alpy, Dolomity, Paklenica.

Cochamo

Chyba najbardziej intrygująco brzmi Cochamo. Nie tak dawno temu mało kto w Polsce słyszał o tych odległych, wielkich ścianach skalnych zwanych Chilijskią Yosemite ( to prawdopodobnie druga polska wyprawa wspinaczkowa w tym rejonie). Tym razem zawitała tam dziesięcioosobowa ekipa w zdecydowanej większości z KW Kraków, do której dołączył nasz klubowy kolega Karol "Herman" Dąbrowski. Niestety pogoda mocno pokrzyżowała im plany i po kilku dniach musieli znaleźć alternatywny cel; relacja i fajne filmiki z wyprawy: link link. . Jak widać wspinania i tak było sporo, powtórzyli między innymi: Velebit [Cochamo ,Cerro Trinidad] 6b+; 6a A1 Karol "Herman" Dąbrowski, Paweł Mielnikow (KW Kraków). Wytyczyli również nową drogę; Mój mały jest lepszy, ("Mi pequeno es mejor" ) VI, 120m, bezimienna turnia w grupie Torrecillas; Magda Drozd (KW Kraków), Adam Ryś (KW Kraków), Karol "Herman" Dąbrowski, Waldek Żliński (UKA); czyszczenie drogi, dobicie spitów.

Góry Skaliste i okolice Montrealu

To oczywiście rezydujący w Kanadzie Maciek Domański i kilka tamtejszych klasyków, między innymi Le Gringalet, Mont Pinnacle WI 4, M3.

Dolomity

Tym razem wyruszyła tam 7 osobowa ekipa (5 członków ŚKA i dwóch kolegów z Łodzi), pogoda dopisała, więc i dróg padło sporo. Na wyróżnienie zasługują co najmniej dwie: Demuth, Cima Ovest V, jeden wyc. VII (5m.), całość 630m. - Grzegorz Adamiec z Maćkiem Domański i Paweł "Payek" Kowalski z Łukaszem Maćkowskim; Cassin, Cima Piccolissima VII- 300m - Payek i Grześ. Obie drogi pokonane w stylu OS.

Refleksja, która narzuca mi się po Dolomitach - nie ma co marudzić na jakość tatrzańskiego granitu, jest dwa razy lepszy/lity od dolomitu na Cimach :)

Alpy

Głownie za sprawą Goryla, śnieżno lodowe ściany/szczyty o niewygórowanych trudnościach, choć coraz bardziej ambitne, również zimowo. Udaje mu się też werbować coraz liczniejszą ekipę, co dobrze prognozuje na przyszłość.

Maltatal (Wysokie Taury - lodospady)

Przemek "Cniach" Sieradzan, Paweł "Dr know" Olędzki (KW Warszawa), Sławek Czajkowski (KW Warszawa), rozpoczynając swą zabawę w "lodowych samurajów" zrobili m. innymi Superfeucht III, WI 4-5 OS.

Paklenica

Kilka nietrudnych klasyków, z których najambitniej prezentują się Mosoraski 5c na imponującej ścianie Anicy Kuk, Łukasz Zioło i Wojtek Skalik (niezrzeszony).

Tatry

Najwięcej oczywiście działo się jednak w polskich i słowackich Tatrach, trochę zimą i dużo latem.

Na zimowe wyróżnienie zasługuje przejście Hermana i Macieja "Mormona" Gugały: Cień Wielkiej Góry, Kocioł Kazalnicy M6 OS. Trudności drogi stanowi pierwszy, ładny skalny wyciąg, pozostałe to teoretycznie łatwe pomykanie w eksponowanych trawach. Celowo pisze teoretycznie bo wiadomo, że asekuracja w stromych trawkach nie jest komfortowa...

Latem natomiast miało miejsce znacznie więcej przejść godnych odnotowania we wstępniaku klubowego podsumowania. Padły dość mocne cyfry i to w dobrym stylu: Mnich -Wachowicz VIII-/VIII OS (Payek z Leszkiem Szymańskim) i Florecistka z Hotelu Adalbert VIII- FLASH (Grześ z Paykiem). Kluczowe wyciągi Florecistki są typowo sportowe, ospitowane linie biegnące głównie po płytach. Wachowicz natomiast, to stary klasyk prowadzący wiodącymi formacjami: niezwykłej urody zacięciami, rysami i okapikami. W ostatnich latach Droga Wachowicza została oczyszczona z zalegających starych haków i ubezpieczona w kluczowych miejscach spitami, ale odległości przelotów są dość "górskie" i zostawiają możliwości dokładania własnej protekcji . Wiele osób twierdzi po zrobieniu "Wacha", że to jedna z najpiękniejszych dróg w Tatrach. Trudno mi się z tym nie zgodzić, osobiście nie miałem okazji skosztowania ładniejszych tatrzańskich wyciągów, odważę się stwierdzić, że pod względem urody i jakości skały nie ustępuje granitowi na Grand Capucin - szkoda tylko, iż nie może równać się pod względem długości. W rejonie Morskiego Oka padło jeszcze kilka ładnych siódemek, cyfra ta na dobre już zagościła w naszych sprawozdaniach, więc nie będę się zbytnio rozpisywał :)

W Tatrach Słowackich wyróżnić należy przejście imponującego klasyka na południowej ścianie Kiezmarskiego Szczytu - Wielkie Zacięcie (Obrovski Kut) VI+ OS, droga ta została pokonana tego samego dnia przez dwa zespoły - Cniach i Doktor, Payek i Grześ. Cyfra niby nie wielka, ale nie o cyferkę tu idzie, droga wszak wyjątkowej urody i niebagatelnej długości (550m. do szczytu). Kieżmarski został pokonany też dzień wcześniej przez Hermana i Grześka: Prawy Puszkasz plus Droga Jastericy V+ (VI) OS. Działaliśmy jeszcze na kilku innych słowackich ścianach: Galeria Gankowa, Batyżowiecki Szczyt , Wołowa Turni, Osterwa.

Najaktywniejszym wspinaczem górskim w ubiegłym roku był Grzegorz Adamiec, w sumie przeszedł około 30 dróg, z czego 20 w samych Tatrach!

Miłym akcentem jest górska inauguracja czterech klubowych koleżanek: Kingi Kucały, Magdy Stępień, Agaty Gronowskiej oraz Dominiki Sołtys, jak również trzech klubowych kolegów: Łukasza "Wałka" Kowalczyka, Bartka "Górala" Świtka i Karola Poszalskiego.

W ostatnich latach największą popularność odnotowują w Polsce krótkie i łatwo dostępne tatrzańskie drogi, dlatego z przyjemnością zaznaczę fakt, że w naszym klubie coraz większe uznanie zyskują duże ściany, stanowiące wyzwanie zarówno pod względem trudności technicznych jak i logistycznych. Zapewne trudniej jest zrobić mocną drogę na dużej i oddalonej ścianie za to górska przygoda gwarantowana!

Generalnie, należy pochwalić wszystkich klubowiczów z poniższego zestawienia, za imponującą aktywność górską jak na tak niewielkie środowisko!

Wpisy robione są według daty przejścia, dalej kontynuowany jest wykaz danej ściany i rejonu. Na końcu zamieszczam również załącznik z posegregowanymi wpisami z naszego działu przejść i inne opisy dróg nadesłane do podsumowania.

ZIMA
Cniach i Doktor na Superfucht, Maltatal. Fot " Joda"


Tatry

Kocioł Kazalnicy

Cień Wielkiej Góry M6
Karol "Herman" Dąbrowski, Maciej "Mormon" Gugała, (OS), 2009-12-29

Bula pod Bandziochem

Żebro + war. Wolski - Mróz (V)
Tomek Pawlik, Grzegorz Adamiec, (OS) 2010-02-10

Się ściemnia (V)
Tomek Pawlik, Grzegorz Adamiec, (OS) 2010-02-11

Alpy

Maltatal (Austria)

Strannerbach Fall III, WI 2-3
Przemek "Cniach" Sieradzan, Paweł "Dr know" Olendzki (KW Warszawa), Sławek Czajkowski (KW Warszawa), (OS), 2010-02-15

Superfeucht III, WI 4-5
Przemek "Cniach" Sieradzan, Paweł "Dr know" Olendzki (KW Warszawa), Sławek Czajkowski(KW Warszawa), (OS), 2010-02-16

Haochalmbach Fall III,WI 3-4
Przemek "Cniach" Sieradzan, Paweł "Dr know" Olendzki (KW Warszawa), (OS), 2010-02-17

Superfeucht III, WI 4
Przemek "Cniach" Sieradzan, Paweł "Dr know" Olendzki (KW Warszawa), (OS), 2010-02-18

Alpy Pennińskie

Alphubel(4206m) Alpy Pennińskie - Grupa Mischabel Grań Południowo-Wschodnia
Maciek Całka, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, Robert Knapik, Maciek Całka, (OS), 2010-02-21

Kanada

Mont Pinnacle (Quebec)

Le Gringalet WI4 M3
Maciek Domański, Michał Nowakowski (Montreal), (OS), luty

LATO

Chile
Trinidad w jednej z nielicznych słonecznych odsłon (fot. Magda Drózd/naszewspinanie.info)


Cochamo

Velebit [Cerro Trinidad] 6b+; 6a A1
Karol "Herman" Dąbrowski, Paweł Mielnikow (KW Kraków), 2010-01-30

Torrecillas

Mój mały jest lepszy VI - nowa droga!
Magda Drozd (KW Kraków), Adam Ryś (KW Kraków), Karol "Herman" Dąbrowski, Waldek Żliński (UKA); czyszczenie drogi, dobicie spitów, 2010-02-23

Alpy

Kaunertal-Klettergarten Fernergries Gletcherfloh IV
Agata "Dr.Quinn" Gronowska, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, (OS), 2010-06-04

Ötztalskie-Kaunertal Weisseespitze (3518m) - Nordwand 50st 450m
Agata "Dr.Quinn" Gronowsak, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, (OS), 2010-06-05

Eperon des Cosmiques (Aiugille du Midi) Voie Rebuffat 6a
Justyna i Leszek Szymańscy, Paweł Kopeć, Piotr "Bosman" Knitter, Agata "Dr.Quinn" Gronowska, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, (OS), 2010-07-12

Mont Blanc (4807m n.p.m.)

Droga Trzech Szczytów(3M) PD+
Justyna i Leszek Szymańscy, Paweł Kopeć, Piotr"Bosman"Knitter, Agata "Dr.Quinn" Gronowsak, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, (OS), 2010-07-14

Wysokie Taury

Hohe Riffl(3338m) Nordwand 60st.6m75-80st. 250m
Agata "Dr.Quinn" Gronowska, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, Tomasz "Ptaku" Ptak, (OS), 2010-08-21

Dolomity
Grzegorz Adamiec na Drodze Cassina, Cima Piccolissima. Fot. Paweł Kowalski


Piramida

Sidi, G.Rosotti, C.Lorenzini" V+plus po połączeniu Cima Grande: Drogą normalną - IV
Janusz Gwoździewicz, Maciek Domański, Grzegorz Adamiec, (OS), 04.07.2010

Ściana wschodnia V
Łukasz Maćkowski, Paweł "Payek" Kowalski ,(OS), 04.07.2010

Punta Di Frida

Comici VI-
Maciek Domański, Grzegorz Adamiec, Łukasz Maćkowski, (OS), 05.07.2010

Cima Piccolissima

Cassin VII-
Paweł "Payek" Kowalski, Grzegorz Adamiec, (OS), 06.07.2010

Cima Ovest

Demuth V, jeden wyc. VII 5m; 630m.
Grzegorz Adamiec, Maciek Domański, (OS), 08.07.2010

Demuth V, jeden wyc. VII 5m; 630m.
Paweł "Payek" Kowalski, Łukasz Maćkowski, (OS), 08.07.2010

Cima Grande

Zacięcie Dulfera V+
Maciek Domański, Grzegorz Adamiec, (OS), 10.07.2010

Cima Piccola

Droga przewodników IV+
Grzegorz Adamiec, Maciek Domański, (OS), 11.07.2010

Kanada

Góry Skaliste, Mount Edith Cavell

East Ridge 5.4, III
Maciek Domański, Agnieszka Domańska (Montreal), (RP), sierpień

Góry Skaliste, Mount Victoria, Alberta

Ridge (grań poludniowo-wschodnia) 5.3, III,
Maciek Domański, Agnieszka Domańska (Montreal), (OS, lotna asekuracja), sierpień

Tatry, Polska
Zgrupowanie ŚKA w Moku

Zamarła Turnia

Droga klasyczna V
Grzegorz Adamiec, Arek Niżnik, (OS), 06.06.2010

Lewa Pilchówka V+
Arek Niżnik, Grzegorz Adamiec (OS), 06.06.2010

Prawi Wrześniacy VI+
Grzegorz Adamiec, Arek Niżnik, (OS), 07.06.2010

Festiwal Granitu V
Łukasz "Wałek" Kowalczyk, Bartek "Góral" Świtek, Grzegorz Adamiec, (RP), 10.08.2010

Lewy Heinrich V+ (VI-)
Łukasz "Wałek" Kowalczyk, Bartek "Góral" Świtek, Grzegorz Adamiec, (OS), 11.08.2010

Prawa Pilchówka VI
Łukasz "Wałek" Kowalczyk, Bartek "Góral" Świtek, Grzegorz Adamiec, (OS), 11.08.2010

Morskie Oko

Mnich

Droga Klasyczna IV+
Magda Stępień ,Szczepan Krekora (KW Warszawa), Marta Sowa (nie zrzeszona), (OS), 16.07.2010
Karol Poszalski, Grzegorz Adamiec, (RP), 22.07.2010
Kinga Kucała, Paweł "Payek" Kowalski, (RP), 22.07.2010

Wacław Spituje + Ny Ny Ny VII+
Grzegorz Adamiec, Karol Poszalski, Paweł "Payek" Kowalski , (OS), 22.07.2010

Międzykancie (2 wyc. PP) VII, Bumerang (3 wyc. OS)VII
Paweł "Payek" Kowalski , Grzegorz Adamiec, 23.07.2010

Florecistka z Hotelu Adalbert VIII-
Grzegorz Adamiec, Paweł "Payek" Kowalski , (flash), 23.07.2010

Kant klasyczny VI-
Łukasz "Wałek" Kowalczyk, Bartek "Góral" Świtek, Grzegorz Adamiec, (RP), 12.08.2010

Warianty klasyczne Tertelisa VI+
Łukasz "Wałek" Kowalczyk, Bartek "Góral" Świtek, Grzegorz Adamiec, (OS), 12.08.2010

Fereński VII
Grzegorz Adamiec, Arek Niżnik,(AF), 22.09.2010

Zezwolenie na wiercenie VI+
Grzegorz Adamiec, Arek Niżnik,(OS), 22.09.2010

Międzymiastowa VI+
Łukasz "Wałek" Kowalczyk, Bartek "Góral" Świtek, Karol Poszalski, (OS), 23.09.2010

Droga Mogilnickiego VI-
Łukasz "Wałek" Kowalczyk, Bartek "Góral" Świtek, (OS), 23.09.2010

Droga Wachowicza VIII-VIII
Paweł "Payek" Kowalski, Leszek Szymański, (OS), 23.09.2010

Kopa Spadowa

Pachniesz brzoskwinką VII-
Paweł "Payek" Kowalski, Karol Poszalski, (OS), 22.09.2010
Leszek Szymański, Łukasz "Wałek" Kowalczyk, Bartek "Góral" Świtek, (OS), 22.09.2010
Grzegorz Adamiec, Arek Niżnik,(OS), 23.09.2010

Hala Gąsienicowa

Kościelec

Droga Gnojka IV
Paweł 'Goryl' Szymankiewicz, Marcin Golan (KW Warszawa),(OS), 01.08.2010

Grań Kościelców VI
Agata "Dr.Quinn" Gronowska, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, (OS), 29.08.2010

Wierch pod Fajki

Żebro Czecha III/V
Agata "Dr.Quinn" Gronowska, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, (OS), 18.09.2010

Tatry, Słowacja
Kieżmarski Szczyt, Payek topuje "Wielkie Zacięcie". Fot Grzegorz Adamiec


Galeria Gankowa

Filarem Puskasa V
Paweł "Payek" Kowalski, Łukasz Maćkowski, Karol Poszalski, (OS), 16.08.2010

Osterwa

Droga Dieski VI+
Karol "Herman" Dąbrowski, Grzegorz Adamiec, (OS), 20.08.2010

Stredom lavej veze VI+
Karol "Herman" Dąbrowski, Grzegorz Adamiec, (OS), 20.08.2010

Kieżmarski Szczyt

Prawy Puszkasz plus Droga Jastericy V+ (VI)
Karol Dąbrowski, Grzegorz Adamiec, (OS), 21.08.2010

Wielkie Zacięcie (Obrovski Kut) VI+
Przemek "Cniach" Sieradzan, Paweł "Dr know" Olendzki (KW Warszawa), (OS), 22.08.2010
Paweł "Payek" Kowalski , Grzegorz Adamiec, (OS), 22.08.2010

Batyżowiecki Szczyt

Droga Kutty IV+
Tomasz Pawlik, Tadeusz "Tedy" Pasek, (0S), sierpień 2010

Pytlakowy expres VI+
Arek Niźnik, Karol "Herman" Dąbrowski, (0S), sierpień 2010

Wołowa Turnia

Stanisławski V-
Tadeusz "Tedy" Pasek, Jarek Zdyb (Sandomierz), (OS), sierpień 2010

Staflovka V
Tadeusz "Tedy" Pasek, Jarek Zdyb (Sandomierz), (OS), sierpień 2010

Żabi Koń

Grań II-III
Tadeusz "Tedy" Pasek, Jarek Zdyb (Sandomierz), (OS), sierpień 2010

Paklenica, Chorwacja

Vielicki Kuk

Centralny Komin 5a
Lukasz "Zioło" Zioło, Wojtek Skalik (niezrzeszony), (OS), 03.11.2010

Srebrneje Rebo 4b
Lukasz "Zioło" Zioło, Wojtek Skalik (niezrzeszony), (OS), 03.11.2010

Veliki Vitrenik

Oprosti mi Pape 4a
Agata "Dr.Quinn" Gronowsak, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, (RP), 03.11.2010

Olivier Dragojević 3
Agata "Dr.Quinn" Gronowsak, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, (RP), 03.11.2010

Kuk Tisa

Ranozoreci 4a
Agata "Dr.Quinn" Gronowsak, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, (RP), 04.11.2010

Zubatac 4a
Agata "Dr.Quinn" Gronowsak, Paweł "Goryl" Szymankiewicz, (RP), 05.11.2010

Diabeli Kuk

Zgreseni 5b
Lukasz "Zioło" Zioło, Wojtek Skalik (niezrzeszony), (OS), 04.11.2010

Anica Kuk

Mosoraski 5c
Lukasz "Zioło" Zioło, Wojtek Skalik (niezrzeszony), (RP), 05.11.2010

Hradok, Słowacja

Kratky kut V
Grzegorz Adamiec, Arek Niżnik, (OS), maj 2010

Rybarskieho 5+
Grzegorz Adamiec, Arek Niżnik, (OS), maj 2010

Majova 5+
Grzegorz Adamiec, Arek Niżnik, (OS), maj 2010

Stara Cesta VI
Grzegorz Adamiec, Arek Niżnik, (OS), maj 2010

Argolis, Grecja

Katafyki

Sue Party IV
Dominika Sołtys, Łukasz "Zioło" Zioło, (OS)


Opracował: Paweł "Payek" Kowalski


Załącznik z wpisami autorskimi

Pokrewne artykuły:

Podsumowanie sportowego sezonu wspinaczkowego ŚKA - 2009

Podsumowanie górskiego sezonu wspinaczkowego ŚKA - 2009

(C) 2004 - 2020. Herman & Zioło, Ksawię