:: Menu ::
:: Sponsorzy ::
Park Linowy Kielce

:: Partnerzy ::
9a

DynamikE-Pamir
Go-SportSportPower

SpeedMed

:: Pogoda ::
Prognoza ICM UM
Prognoza ICM COAMPS


:: Artykuły ::
Nius Wiosny - Ciosowa bez Drzew!!!

Aj, cóż to był wczoraj za radosny wieczór. Coś mnie podkusiło skoczyć z Rodzinką na dawno nie odwiedzaną Ciosową. Chciałem sprawdzić plejsmenty na moich wyimaginowanych/wykoncypowanych projektach, luknąć na komin Prezesa oraz Klenio'wy Okap. Wybrałem się późno, Żona przebąkiwała żeby czołówkę może zabrać na wszelki...
Jakież było moje zdziwienie że na polanie niezwyczajnie dużo światła. Nie od razu zajarzyłem co się stało - minęła chwila nim zrozumiałem że stał się cud: Ktoś (?!) w Kielcach w końcu zrozumiał że o wartości/atrakcyjności takich miejsc jak Ciosowa stanowią nie drzewa tylko skały - to ewenement na skalę krajową!
Świętokrzyski Klub Alpinistyczny

A teraz do meritum, choć jest ono bajkowe - pod piły poszedł cały pas drzew zacieniających skały od Wielkiego Okapu poprzez Małyszomanię po Garstkę Piasku i Nie Ma To Tamto... . Mało tego wycięto drzewa dalej w prawo, zostawiając tylko okazały modrzew odsłaniając dotychczas nie widoczne połacie.
Pytanie: kto za tym stoi? Nie jest to na pewno samowolka, ani też "gospodarka rabunkowa" okolicznych mieszkańców - akcja wygląda na przemyślana i kompleksową - wycięto tez mnóstwo pospolitych krzorów. Po za tym drewno uzyskane z wycinki jest poukładane w stosy i leży na widoku - zatem jest to jakaś akcja przeprowadzona oficjalnie i rozmyślnie, mająca na celu uchronienie tego uroczego zakątka przed dalszą degradacją i erozją.
Jeśli przeprowadzona oficjalnie, to Konserwator Przyrody musi o niej wiedzieć. Zatem może warto kuć żelazo póki gorące, włączyć się w akcję i zaproponować wycinkę krzaków i drzewek na półkach i innych trudno dostępnych miejscach. Upraszam zarząd o zajęcie się tą sprawą natychmiast - to priorytet, okazja jakich mało. Być może przy okazji uda się ustalić nasz status w tym miejscu - choć to drugorzędna sprawa i tak wspinamy się tam od lat. Najważniejsze to pozbyć się "zielonych wrogów" ze skał. Zatem Prezes & CO. - do dzieła;-)

z lini frontu - dr know


ps. - materiał fotograficzny marnej jakości -naprawdę dość późno już było - niemniej "COŚ" widać;-)
Od 18-02-2006 strone odwiedziło :
(C) 2004 - 2020. Herman & Zioło, Ksawię