Prywatna ścianka w Morawicy. |
Lokalizacja: niezagospodarowane poddasze domku jednorodzinnego.
Powierzchnia: 13m
Wysokość: 5m. (w tym 3,2m. pod kątem 90 i 1,8m pod kątem 135).
Szerokość: 2,25m.
|
Tak jet teraz
Wykonał Michał Skowera "Skiera"
|
Do budowy ścianki wykorzystaliśmy płytę wiórową o wymiarach 225cm x 180cm x 1,8cm. Jest to najtańszy materiał odpowiadający tego typu konstrukcji. W części pionowej płyta przymocowana jest do filarów konstrukcyjnych poddasza, a na odwrocie zainstalowany drewniany szkielet (niezbędny do usztywnienia płyty). Natomiast część przewieszona przykręcona jest bezpośrednio do krokiew, więc w tej sytuacji szkielet jest zbędny. Całość to konstrukcja skręcana, którą łatwo można zdemontować.
Większość chwytów wykonanych jest z żywicy epoksydowej (patrz www.info.wsisiz.edu.pl/~lepi/), ale mamy również kilka chwytów drewnianych (sposób ich wykonywania jest prosty i nie wymaga opisu, można je mocować tak samo jak chwyty z żywicy). Ciekawy patent to zastosowanie chwytów wgłębnych/wpustowych. Płyta wiórowa łatwo daje się nawiercać i frezować, więc różnorodnie można kształtować jej płaszczyznę. W celu uzyskania chwytu głębszego niż grubość płyty należy przykręcić z tyłu drewniany klocek ( klocek ów lepie ukształtować przed przykręceniem, dzięki temu uzyskamy ciekawszą formę). Po zakończeniu dzieło to można pokryć żywicą (patent sprawdza się również na campusie). Sposób ten umożliwia wykonanie wielu ciekawych i oryginalnych chwytów np.: fakerki, ryski, okularki, dziuple.Szczytowy punkt asekuracyjny do wędki, zbudowany jest z dwóch pętli zainstalowanych do krokiew.
Obecny wygląd ścianki luty 2004.
W celu przymocowania chwytu z żywicy instalujemy w ściance nagwintowaną tulejkę (o długości minimalnie mniejszej niż grubość płyty) przyspawaną do nawierconej blaszki, którą przykręcamy z drugiej strony płyty. Można to zaobserwować na wielu ściankach komercyjnych. ( rys. poniżej)
Ścianka powstała dzięki zaangażowaniu "Ekipy Zelejowskiej".
Wkrótce zamierzamy dokonać rozbudowy ścianki (patrz projekt).
Projekt rozbudowy. Wykonał Michał Skowera "Skiera"
Tak, więc jeśli jesteś posiadaczem niezagospodarowanego jeszcze poddasze i kręci Cię łażenie po ścianach/dachu, a tu warto by dodać, że rzadko pojawia się możliwość zrobienia sobie w domu ścianki wspinaczkowej o wys 5m.! TO DO DZIEŁA !!!
Kontakt: payek@interia.pl tel 888 471 152
Michał Skower "Skiera" tel 888 510 727
Ewentualnie jeśli ktoś mieszka w pobliżu Morawicy to zapraszamy na wspólny wspin.
Paweł Kowalski "payek"
|