:: Menu ::
:: Sponsorzy ::
:: Partnerzy ::









9a

Dynamik


Varapo

Biała Materia

Fly Sky

Crazy Kart

Park Linowy Kielce

:: Pogoda ::
Prognoza ICM UM
Prognoza ICM COAMPS



:: Sztuczne ścianki ::

Prywatna ścianka w Morawicy.



Lokalizacja: niezagospodarowane poddasze domku jednorodzinnego.
Powierzchnia: 13m
Wysokość: 5m. (w tym 3,2m. pod kątem 90 i 1,8m pod kątem 135).
Szerokość: 2,25m.
Świętokrzyski Klub Alpinistyczny
Tak jet teraz
Wykonał Michał Skowera "Skiera"

Do budowy ścianki wykorzystaliśmy płytę wiórową o wymiarach 225cm x 180cm x 1,8cm. Jest to najtańszy materiał odpowiadający tego typu konstrukcji. W części pionowej płyta przymocowana jest do filarów konstrukcyjnych poddasza, a na odwrocie zainstalowany drewniany szkielet (niezbędny do usztywnienia płyty). Natomiast część przewieszona przykręcona jest bezpośrednio do krokiew, więc w tej sytuacji szkielet jest zbędny. Całość to konstrukcja skręcana, którą łatwo można zdemontować.
Większość chwytów wykonanych jest z żywicy epoksydowej (patrz www.info.wsisiz.edu.pl/~lepi/), ale mamy również kilka chwytów drewnianych (sposób ich wykonywania jest prosty i nie wymaga opisu, można je mocować tak samo jak chwyty z żywicy). Ciekawy patent to zastosowanie chwytów wgłębnych/wpustowych. Płyta wiórowa łatwo daje się nawiercać i frezować, więc różnorodnie można kształtować jej płaszczyznę. W celu uzyskania chwytu głębszego niż grubość płyty należy przykręcić z tyłu drewniany klocek ( klocek ów lepie ukształtować przed przykręceniem, dzięki temu uzyskamy ciekawszą formę). Po zakończeniu dzieło to można pokryć żywicą (patent sprawdza się również na campusie). Sposób ten umożliwia wykonanie wielu ciekawych i oryginalnych chwytów np.: fakerki, ryski, okularki, dziuple.Szczytowy punkt asekuracyjny do wędki, zbudowany jest z dwóch pętli zainstalowanych do krokiew.

Świętokrzyski Klub Alpinistyczny
Obecny wygląd ścianki luty 2004.

W celu przymocowania chwytu z żywicy instalujemy w ściance nagwintowaną tulejkę (o długości minimalnie mniejszej niż grubość płyty) przyspawaną do nawierconej blaszki, którą przykręcamy z drugiej strony płyty. Można to zaobserwować na wielu ściankach komercyjnych. ( rys. poniżej)

Świętokrzyski Klub Alpinistyczny

Ścianka powstała dzięki zaangażowaniu "Ekipy Zelejowskiej".
Wkrótce zamierzamy dokonać rozbudowy ścianki (patrz projekt).

Świętokrzyski Klub Alpinistyczny
Projekt rozbudowy. Wykonał Michał Skowera "Skiera"

Tak, więc jeśli jesteś posiadaczem niezagospodarowanego jeszcze poddasze i kręci Cię łażenie po ścianach/dachu, a tu warto by dodać, że rzadko pojawia się możliwość zrobienia sobie w domu ścianki wspinaczkowej o wys 5m.! TO DO DZIEŁA !!!

Kontakt:
payek@interia.pl tel 888 471 152
Michał Skower "Skiera" tel 888 510 727

Ewentualnie jeśli ktoś mieszka w pobliżu Morawicy to zapraszamy na wspólny wspin.
 
Paweł Kowalski "payek"

(C) 2004 - 2025. Herman & Zioło, Ksawię